قوی ترین سمعک پشت گوشی دنیا -سمعک هوشمند|سمعک نامرئی|سمعک نجوا

قوی ترین سمعک پشت گوشی دنیا

 در انواع سمعک, مقالات مخصوص بیمار

قوی ترین سمعک پشت گوشی :

سمعک پشت گوشی 7

سمعک پشت گوشی یکی از انواع مدل های سمعک می باشد كه در پشت گوش قرار مي گيرد. به طور کلی می توان سمعک ها را به دو نوع کلی تقسیم کرد.

*سمعک پشت گوشی

*سمعک داخل گوشی

سمعک های داخلی به معنی قرار گرفتن کامل سمعک در داخل گوش می باشد. در این مدل می توان سمعک های نامرئی(سمعک IIC)، سمعک های داخل گوشی (سمعک CIC)، سمعک های درون کانال گوش (سمعک ITC)، سمعک های درون گوش(سمعک ITE) تقسیم بندی کرد.

وجه اشتراک تمام سمعک های اشاره شده در بالا قرار گرفتن داخل کانال گوش می باشد و تفاوت آنها در  محل قرارگیری و اندازه آنها می باشد.

در تمام این مدل ها ابتدا نیاز به انجام قالب گیری و سپس ساخت سمعک براساس قالب اولیه می باشد.

سمعک نامریی: قرار گیری سمعک در خم دوم کانال گوش یا قرارگیری سمعک در عمق بیشتری از کانال گوش (سمعک غیرقابل دید).

سمعک داخل گوشی: قرارگیری سمعک در خم اول کانال گوش (نسبت به سمعک نامرئی در عمق کمتری از کانال گوش قرار می گیرد).

سمعک ITC: قرارگیری سمعک در بخش کانال و صدفه لاله گوش می باشد.

سمعک ITE: قرارگیری سمعک در بخش کانال و بخش اعظم لاله گوش می باشد.

در شکل زیر انواع مدل های سمعک نشان داده می شود.

سمعک پشت گوشی 2

نوع دوم از انواع کلی سمعک ها، سمعک پشت گوشی می باشد. همانطور که از اسم آن مشخص است سمعک در پشت لاله گوش قرار می گیرد و با استفاده از قالب یا تین تیوب(شلنگ باریک) به داخل کانال گوش صدا ارسال می شود.

سمعک های پشت گوشی به دو صورت موجود می باشند:

*سمعک های پشت گوشی

*سمعک های پشت گوشی ریک

 

در سمعک های پشت گوشی تمام اجزای سمعک در خود سمعک یا پشت گوش قرار می گیرد. این اجزا شامل میکروفون(جمع آوری و دریافت صدا)، رسیور(خروج صدای تقویت شده از سمعک به داخل گوش)، پردازنده سمعک(پردازش صدا، کاهش سطح نویز و افزایش صدای گفتار)، باتری سمعک(منبع انرژی سمعک) در بدنه سمعک قرار می گیرد و از طریق هوک روی گوش سوار می شود.

قالب گوش بعد از انجام قالب گیری و ساخت به هوک سمعک متصل می شود.

در سمعک های پشت گوشی ریک همانند سمعک پشت گوشی معمول بر روی لاله یا پشت گوش قرار می گیرد با این تفاوت که رسیور سمعک در داخل کانال گوش قرار می گیرد. در سمعک ریک اجزایی نظیر میکروفون، پردازنده سمعک، باری سمعک در بدنه سمعک و در پشت سمعک قرار می گیرد و رسیور از طریق یک سیم به داخل کانال گوش قرار می گیرد.

سمعک پشت گوشی 1

از ویژگی منحصر به فرد سمعک های ریک اندازه کوچکتر آنها نسبت به سمعک های پشت گوشی معمول می باشد. این امر در پذیرش بسیاری از بیماران که با دیده شدن سمعک یا استفاده از سمعک در جمع مشکل داشتند بسیار کمک کننده می باشد. در واقع می توان سمعک ریک را نوعی سمعک پشت گوشی نامرئی یا سمعک غیرقابل دید درنظر گرفت.

 

قدرت سمعک پشت گوشی:

در مقالات گذشته در این مورد صحبت شد که هر چه رسیور سمعک بزرگتر باشد قدرت یا صدای خروجی نیز بیشتر می باشد(همانند باتری سمعک: هرچه باتری سمعک بزرگتر باشد میزان یا مدت استفاده نیز بیشتر می شود). در سمعک های پشت گوشی یا سمعک ریک فضای کافی برای قرارگیری رسیور بزرگ و سایر اجزای سمعک وجود دارد که در ادامه بیشتر در این زمینه صحبت می شود. پس در این سمعک ها میتوان قدرت سمعک را از التراپاور(مناسب کم شنوایی عمیق)، سمعک سوپرپاور(مناسب کم شنوایی شدید)، سمعک پاور(مناسب کم شنوایی متوسط)، سمعک استاندارد(کم شنوایی ملایم) تقسیم بندی کرد (سمعک های پشت گوشی از نظر مقایسه قدرت نسبت به سمعک های داخل گوشی مناسب تر می باشند).

سمعک پشت گوشی 11

برندهای سمعک پشت گوشی:

سمعک پشت گوشی 5

در تمام برندهای سمعک، سمعک پشت گوشی و سمعک ریک موجود می باشد که شاید تنها تفاوت انها در اندازه سمعک های پشت گوشی، کیفیت سمعک، سال تولید، قیمت سمعک و… می باشد.

سمعک های پشت گوشی در باتری های ۱۳، باتری ۳۱۲ و باتری ۶۷۵ موجود می باشد.

سمعک های پشت گوشی ریک در باتری های ۱۰(کوچکترین سمعک)، باتری ۱۳، باتری ۳۱۲ موجود می باشد.

در اینجا چند نمونه از سمعک های برتر پشت گوشی و سمعک ریک از برندهای مختلف بیان می شود:

سمعک های اتیکن دارای سمعک های قوی با باتری ۱۳ می باشند که دارای اندازه کوچکتر نسبت به سایر برندها می باشند.

سمعک های اتیکن و سمعک زیمنس دارای سمعک های پشت گوشی ریک با باتری ۱۰(جزء کوچکترین سمعک جهان) محسوب می شوند.

سمعک دانمارکی: سمعک اتیکن، سمعک ویدکس، سمعک ریسوند

سمعک آلمانی: سمعک زیمنس، سمعک هانساتون

سمعک کانادایی: سمعک یونیترون

سمعک سویسی: سمعک برنافن، سمعک فوناک

سمعک امریکایی: سمعک سونیک، سمعک بلتون

 

ویژگی های سمعک پشت گوشی:

سمعک پشت گوشی6

در بخش بالا در این مورد صحبت شد که فضای داخلی سمعک های پشت گوشی نسبت به سمعک های داخل گوشی و/یا حتی سمعک نامریی بیشتر است. همچنین به این دلیل که سمعک های پشت گوشی و سمعک ریک به صورت آکبند  از طرف شرکت مادر ارسال می شود ویژگی های بیشتری نسبت به سمعک های داخل گوشی در انها وجود دارد.

وجود دو میکروفون در سمعک: با وجود دو میکروفون می توان از درک گفتار بیشتر حتی در محیط های شلوغ لذت برد. سمعک با مقایسه صدای رسیده به دو میکروفون در تمرکز بر روی صداهای جلو، عقب و حتی طرفین قدرت مانور بیشتری دارد (در بیان دیگر سمعک دارای میکروفون دایرکشنال(تمرکز بر روی گویند) می باشد که شاید به دلیل فضای ناکافی بر روی سمعک های داخل گوشی بخصوص سمعک های رده پایه تنها یک میکروفون دارا می باشند) 

همچنین به دلیل اینکه این مدل از سمعک ها برای استفاده نیاز به تغییرات خاصی ندارند بر روی شیار های سمعک از پوشش نانو استفاده شده است که بسته به مدل سمعک در برابر رطوبت، آب و… مقاوم می باشند(سمعک ضدآب).

وجود دکمه ولوم کنترل بخصوص برای افرادی که نیاز به تغییر ولوم سمعک به صورت دلخواه می باشد بسیار مفید می باشد. همچنین سایر امکانات موجود در سمعک ها در این مدل بیشتر و راحتتر قابل تهبه می باشد.

 

قیمت سمعک پشت گوشی:

سمعک پشت گوشی 8

به تصور بسیاری از بیماران سمعک های پشت گوشی از نظر قیمتی با سمعک های داخل گوشی متفاوت می باشد اما این طور نیست. به دلیل اینکه پردازنده سمعک در هر دو مدل داخل گوشی و پشت گوشی یکسان می باشد از نظر قیمت در اکثر برندهای سمعک یکسان می باشند.

قیمت سمعک های پشت گوشی همانند سایر مدل ها به برندسمعک، تکنولوژی سمعک (سمعک هوشمند/دیجیتال/آنالوگ)، سال تولید سمعک، قدرت سمعک(سمعک التراپاور، سوپرپاور، پاور، معمولی) و… بستگی دارد.

 

تعویض باتری سمعک پشت گوشی:

سمعک پشت گوشی 7

باتری های سمعک پشت گوشی و سمعک ریک همانند دیکر مدل های سمعك تعویض می شود.

سمعک پشت گوشی برای گروهی از بیماران بخصوص افراد مسن با مشکلات بینایی یا لرزش دست گزینه مناسب تری می باشد به این دلیل که باتری سمعک در سایز بزرگتری قابل دسترس می باشد.

با جداکردن برچسب روی باتری سمعک و قراردادن داخل درب باتری سمعک، سمعک شروع به روشن شدن می شود. برای افزایش طول عمر باتری سمعک بیان شده است که بعد از جدا کردن برچسب باتری، چند ثانیه صبر کنید و سپس درب باتری سمعک بسته شود تا در این مدت زمان باتری به طور کامل در معرض اکسیژن و شارژ کافی انجام شود.

 

 

گارانتی سمعک های پشت گوشی:

سمعک های پشت گوشی در تمام برندهای درجه اول دارای گارانتی دو سال می باشد. در این مدت در صورت خرابی ناگهانی(بدون ضربه، آب خوردن، شکسته شدن بدنه سمعک و…) اجزای سمعک یا عدم عملکرد نرمال سمعک به صورت نرمال و بدون هزینه تعمیر یا سرویس می شود.

همچنین بخاطر داشته باشید مدت زمان گارانتی سمعک های داخل گوشی با سمعک های پشت گوشی یکسان و به مدت ۲ سال می باشد. بعضی از برندهای درجه دوم در ایران دارای گارانتی یک سال برای انواه مدل های سمعک خود می باشند.

 

نظافت سمعک های پشت گوشی:

سمعک پشت گوشی 13

به طور کلی سمعک های داخل گوشی و سمعک های پشت گوشی به دلیل تماس با تعرق پوست، رطوبت و… نیاز به  نظافت دارند.

سمعک های پشت گوشی در بالا بیان شد که به دو صورت می باشند بنابراین نظافت این دو مدل بایکدیگر متفاوت می باشد:

*سمعک پشت گوشی:

در سمعک پشت گوشی تمام اجزای سمعک در داخل بدنه سمعک قرار دارد و با اتصال هوک سمعک به قالب یا تین تیوب صدا به داخل گوش منتقل می شود. در درجه اول استفاده از دستمال برای خشک کردن بدنه سمعک(بخصوص در مواقع تعریق شدید زیرا به مرور سبب از بین بردن پوشش نانو، و آسیب به بدنه و / یا حتی آسیب به بخش های داخلی سمعک می شود) و تمیز کردن سمعک نیاز می باشد.

همچنین بعد از مدتی بررسی ورودی های میکروفون و خروجی صدا جهت جلوگیری از کاهش کیفیت صدای سمعک انجام شود. با استفاده از بروس یا مسواک خشک می توان وروردی روی سمعک پشت گوشی را در صورت بسته شدن توسط جرم یا تعریق تمیز کرد.

همچنین مشاهده شده است که بیماران از خرابی سمعک یا عدم روشن سمعک حتی بعد از تعویض باتری شکایت دارند دلیل این امر چیست؟

این اتفاق به ۳ دلیل می تواند باشد:

   ۱٫بسته شدن ورودی صدا: زمانی که هیچ صدایی از طریق میکروفون درون سمعک وارد نمی شود درنتیجه سمعک حتی در صورت روشن بودن هیچ فعالیتی نشان نمی دهد.

۲٫بسته شدن هوک سمعک: همانند حالت بالا، اگر سمعک به طور صحیح صدا را دریافت و پردازش انجام دهد اما خروجی صدا به دلیل جرم، رطوبت یا موارد دیگر بسته شده باشد به نظر می رسد سمعک خراب است.

۳٫بسته شدن قالب سمعک همانند گزینه ۲٫

 

پس لازم است درجلسه تنظیم و تحویل سمعک به آموزش های متخصص شنوایی شناس در مورد نحوه صحیح قراردادن سمعک روی گوش، نحوه تعویض باتری سمعک، نحوه تمیز کردن سمعک و موارد دیگر توجه کنید و از شنیدن صدای سمعک خود لذت ببرید.

 

 

*سمعک پشت گوشی ریک:

سمعک پشت گوشی 10

در سمعک پشت گوشی ریک میکروفون سمعک، بر روی سمعک و در پشت گوش قرار دارد اما رسیور سمعک همانند سمعک داخل گوشی در داخل گوش قرار دارد.

رسیور سمعک به دلیل در معرض قرارگیری روزانه با تعریق، جرم گوش و رطوبت در کانال گوش نیاز به نظافت و توجه بیشتری می باشد. رسیور سمعک پشت گوشی ریک دارای یک واکس گارد سفید می باشد. در بهترین حالت با توجه به شرایط فرد( با آگاهی فرد از وضعیت جرم گوش، میزان تعریق بدن) بهتر است هر یک روز درمیان و قبل استفاده از سمعک واکس گارد رسیور سمعک بررسی شود.

در صورتی که جرم گوش در داخل واکس گارد رسیور قرار داشت با استفاده از برس سمعک یا مسواک خشک دندان به راحتی قابل تمیز شدن می باشد. با عدم نظافت و انجام این کار جرم گوش از واکس گارد سمعک عیور می کند و به رسیور سمعک می رسد، به مرور سبب بسته شدن و خرابی رسیور سمعک می شود

قوی ترین سمعک پشت گوشی :

سمعک پشت گوشی 4

قوی ترین سمعک پشت گوشی را در حال حاضر چند برند سمعک در دنیا تولید می کنند.

در خرید سمعک باید به این نکته توجه داشته باشید که بیمار کم شنوا در چه سنی است؟

 

برای کودک کم شنوا با افت شدید علاوه بر قدرت، نیاز به بالاترین تکنولوژی(تکنولوژی هوشمند)، نیاز به سیستم وایرلس(اتصال به وسایل کمک شنوایی که سبب بهبود درک گفتار می شوند)، سیستم انتقال فرکانسی(درصورت مناطق مرده حلزون از دیگر مناطق حلزونی استفاده شود)، محدوده فرکانسی سمعک(یعنی سمعک پهنای وسیعتری از صداها را بتواند تقویت کند) و سایر امکاناتی که برای کودک مفید می باشد لازم و ضروری است. به این دلیل که کودک برای رشد گفتار و زبان نیاز به شنیدن و درک تمامی صداهای محیطی و گفتاری را دارد.

اما در یک فرد بزرگسال یا سالمندی که به دلایل مختلفی نظیر ضربه به گوش،در معرض بودن صدای بلند، مصرف دارو، پیری و افزایش سن دچار کم شنوایی شده است نیاز به سمعک با ویژگی های متفاوتی نسبت به کودک دارد.

بیماران به مثال زیر دقت کنید:

خانمی با کودک ۶ ساله کم شنوا به کلینیک نجوا مراجعه نموده است.

کودک وی کم شنوایی شدید تا عمیق در دو گوش داشته است.

کودک وی از سمعک X با قدرت ۸۰ استفاده می کرد، بعد از تست کودک دیده شده که سعک وی تنها تا فرکانس ۲۰۰۰ هرتز را تقویت می کند و مادر از گفتار و عکس العمل های کودک رضایت ندارد.

به مادرکودک سمعک BEAT هانساتون با قدرت ۸۲ توصیه شد و بعد از تنظیم و قرار گیری بر روی گوش کودک مجددا تست رفتاری با سمعک انجام شد و نتایج نشان داد که کودک با سمعک جدید تا فرکانس ۴۰۰۰ هرتز را می شنود.

دقت کنید که در این مثال قدرت هر دو سمعک در یک محدوده قرار داشت ولی سمعک دوم محدوده وسیع تری را پوشش داد.

 

 سمعک های با قدرت بالا، محدوده فرکانسی وسیع و کیفیت بالا بشرح زیر هستند:

 • سمعک زیمنس: مدل نیترو
 • سمعک اتیکن: مدل چیلی  و داينامو
 • سمعک برنافن: مدل سوپرميا
 • سمعک سونيک: مدل جرني
 • سمعک فوناک: مدل نایدا
 • سمعک هانساتون: مدل  بيت
 • سمعک استارکی: مدل ایگنایت
 • سمعک ویدکس: مدل DREAM FASHION
 • سمعک یونیترون: مدل مكس
 • سمعک بلتون: مدل بولد
 • سمعک ريساند: مدل انزو و مدل مگنا
 • سمعک اينترتون: مدل گين

 

 

قیمت سمعک پشت گوشي به چه عواملی بستگی دارد؟ 

سمعک پشت گوشی 12

قیمت سمعک به چه عواملی بستگی دارد؟ قیمت سمعک داخل گوشی و قیمت سمعک پشت گوشی تقریبا با هم برابر است و تفاوت عمده ایی باهم ندارند.

پس قیمت سمعک به چه عواملی بستگی دارد؟

۱: تکنولوژی ساخت سمعک: برای مثال سمعک های تولید سال های ۲۰۱۶  و ۲۰۱۵ قیمت بالاتری دارند. همچنین سمعک ها انواع آنالوگ، دیجیتال و هوشمند دارند که سمعک های هوشمند قیمت بالاتری دارند.

۲: تعداد کانال و باند سمعک: تعداد کانال و باند سمعک هرچه افزایش یابد قیمت سمعک هم بیشتر می شود.

۳: رده سمعک: سمعک های رده بالاتر چون مدارات کاهش نویز و کاهش سوت سمعک قوی تری دارند قیمت بالاتری دارند.

۴: سایز سمعک: هرچه سایز سمعک کوچکتر شود قیمت سمعک بیشتر می شود.

۵: قدرت سمعک: هرچه قدرت سمک بیشتر شود قیمت سمعک بیشتر می شود.

۶: مدت گارانتی سمعک: برای مثال سمعک های با ۳ سال گارانتی از سمعک های با ۲ سال گارانتی قیمت بیشتری دارند.

۷: قابلیت سیستم وایرلس: سمعک های وایرلس قیمت بیشتری دارند.

۸: تکنولوژی نانو: سمعک های با پوشش نانو که ضد آب هستند قیمت بیشتری دارند.

قیمت سمعک های برندهای مختلف که تکنولوژی، قدرت و رده آنها در یک حد باشد معمولا در یک رنج قیمتی قرار دارند و تفاوت عمده ایی باهم ندارند.

 

 

تعمیر انواع سمعک پشت گوشي در كلينيك سمعك نجوا:

تعمیر و مشاوره انواع سمعک در کلینیک شنوایی و سمعک نجوا ایرانیان انجام میشود.

 

تعمیر انواع سمعک:

با توجه به اطلاعات بالا خرابی هر مدل از سمعک با توجه به مدل سمعک و تکنولوژی آن متفاوت است. همچنین بسته به میزان خرابی سمعک هزینه تعمیر آن متفاوت است در نتیجه هزینه تعمیر سمعک به عوامل بسیاری بستگی دارد و مطابق با آن تعیین می شود.

در بعضی موارد هزینه تعمیر سمعک بسیار بیشتر از حد انتظار بیمار می شود، در این موارد برای رفاه حال بیمار واستفاده از سمعک های جدیدتر با تکنولوژی بهتر این امکان را برای بیماران محترم در نظر میگیریم که به صورت توافقی سمعک تعمیری خریداری شود و سمعک جدید با دو سال گارانتی، تنظیم و تحویل بیمار می گردد.

موارد خرابی سمعک به شرح زیر می باشد:

۱: شکستن پوسته (شکستن بدنه) سمعک

سمعک پشت گوشی 14

۲: شکستن هوک سمعک

سمعک پشت گوشی 9

۳: گیر کردن باتری در سمعک

۴: خراب شدن قالب گوش

۵: سوختن بلندگو، سوختن میکروفون، سوختن مدار سمعک

 

بیماران گرامی دقت داشته باشید در صورت خراب شدن سمعک به هیچ وجه آن را دست کاری نکنید و بلافاصله با ما ماس حاصل فرمایید زیرا در اکثر موارد بیمار با فشار دادن سمعک و دست کاری ان سبب آسیب بیشتر به سمعک می شود که این دست کاری ها در مواردی سبب می وشد اصلا سمعک قابل تعمییر نباشد.

 

 

قوی ترین سمعک پشت گوشی را در حال حاضر چند برند سمعک در دنیا تولید می کنند.

در خرید سمعک باید به این نکته توجه داشته باشید که بیمار کم شنوا در چه سنی است؟

برای کودک کم شنوا با افت شدید علاوه بر قدرت، نیاز به بالاترین تکنولوژی(تکنولوژی هوشمند)، نیاز به سیستم وایرلس(اتصال به وسایل کمک شنوایی که سبب بهبود درک گفتار می شوند)، سیستم انتقال فرکانسی(درصورت مناطق مرده حلزون از دیگر مناطق حلزونی استفاده شود)، محدوده فرکانسی سمعک(یعنی سمعک پهنای وسیعتری از صداها را بتواند تقویت کند) و سایر امکاناتی که برای کودک مفید می باشد لازم و ضروری است. به این دلیل که کودک برای رشد گفتار و زبان نیاز به شنیدن و درک تمامی صداهای محیطی و گفتاری را دارد.

اما در یک فرد بزرگسال یا سالمندی که به دلایل مختلفی نظیر ضربه به گوش،در معرض بودن صدای بلند، مصرف دارو، پیری و افزایش سن دچار کم شنوایی شده است نیاز به سمعک با ویژگی های متفاوتی نسبت به کودک دارد.

بیماران به مثال زیر دقت کنید:

خانمی با کودک ۶ ساله کم شنوا به کلینیک نجوا مراجعه نموده است.

کودک وی کم شنوایی شدید تا عمیق در دو گوش داشته است.

کودک وی از سمعک X با قدرت ۸۰ استفاده می کرد، بعد از تست کودک دیده شده که سعک وی تنها تا فرکانس ۲۰۰۰ هرتز را تقویت می کند و مادر از گفتار و عکس العمل های کودک رضایت ندارد.

به مادرکودک سمعک BEAT هانساتون با قدرت ۸۲ توصیه شد و بعد از تنظیم و قرار گیری بر روی گوش کودک مجددا تست رفتاری با سمعک انجام شد و نتایج نشان داد که کودک با سمعک جدید تا فرکانس ۴۰۰۰ هرتز را می شنود.

دقت کنید که در این مثال قدرت هر دو سمعک در یک محدوده قرار داشت ولی سمعک دوم محدوده وسیع تری را پوشش داد.

 

 

سمعک هانساتون

 

سمعک های با قدرت بالا، محدوده فرکانسی وسیع و کیفیت بالا بشرح زیر هستند:

سمعک زیمنس: مدل نیترو NITRO

سمعک اتیکن: مدل چیلی CHILI و DYNAMO

سمعک فوناک: مدل نایدا NAIDA

سمعک هانساتون: مدل BEAT

سمعک استارکی: مدل ایگنایت IGNITE

سمعک ویدکس: مدل DREAM FASHION

سمعک یونیترون: مدل MAX

سمعک بلتون: مدل BOLD

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

تماس با نجواقیمت سمعک به چه عواملی بستگی دارد؟انواع سمعک هوشمند