قوی ترین سمعک داخل گوشی - سمعک نجوا

قوی ترین سمعک داخل گوشی

 در انواع سمعک, مقالات مخصوص بیمار

قوی ترین سمعک داخل گوشی

سمعک insio  زیمنس با تکنولوژی binax در حال حاضر قوی ترین سمعک داخل گوشی (قوی ترین سمعک نامرئی) در دنیا می باشد.

این سمعک با ظاهری بسیار کوچک تمام فناوری های روز دنیا را در خود جای داده است.

این سمعک در سه رده ۳، ۵ و ۷ موجود است.

از ویژگی های سمعک insio  می توان به

 • توانایی پوشش کامل کم شنوایی شدید تا عمیق
 • پردازش دو گوشی
 • تعداد کانال بالا (۲۴، ۳۶ و ۴۸)
 • مدار حذف فیدبک (سوت سمعک) بسیار قوی
 • مدار کاهش نویز بسیار قوی
 • قابلیت اتصال به تلفن همراه
 • قابلیت اتصال به سیستم های وایرلس wireless

 

قوی ترین سمعک داخل گوشی

 

سمعک داخل گوشی نامرئي:

 

سمعک داخل گوشی یکی از انواع مدل های سمعک می باشد که در اندازه ای کوچکتر نسبت به سمعک های پشت گوشی ساخته می شود. سمعک های داخل گوشی همانند سایر سمعک ها دارای بخش های یا اجزای مشابه ای می باشد این اجزاء شامل میکروفون، رسیور، پردازنده صدا، درب باتری می باشد. با این تفاوت که اجزاء سمعک داخل گوشی در سایز کوچکتر وجود دارند.

سمعک داخل گوشی 8

انواع مدل سمعک داخل گوشی:

*سمعک نامرئی (سمعک IIC)

*سمعک داخل گوشی (سمعک CIC)

*سمعک های درون کانال گوش (سمعک ITC)

*سمعک های درون گوش(سمعک ITE)

سمعک داخلی به معنی قرار گرفتن کامل سمعک در داخل کانال گوش می باشد، به زبان ساده تر تمام اجزای سمعک در داخل کانال گوش قرار می گیرند. بنابراین وجه اشتراک تمام سمعک های اشاره شده در بالا قرار گرفتن داخل کانال گوش می باشد و تفاوت آنها در  محل قرارگیری، اندازه، قدرت و امکانات آنها می باشد.

سمعک نامریی: قرار گیری سمعک در خم دوم کانال گوش یا قرارگیری سمعک در عمق بیشتری از کانال گوش (سمعک غیرقابل دید). سمعک نامریی دارای برد یا کیت( صفحه ای که اجزای سمعک(درب باتری، میکروفون سمعک روی آن سوار می شوند) مخصوص می باشند که اجزای انها با همان قدرت اما در اندازه ای کوچکتر در سمعک های نامریی وجود دارند. اکثر سمعک های نامرئی دارای برد یا کیت مشکی رنگ می باشند به دلیل اینکه زمانی که در کانال گوش قرار می گیرند به هیچ وجه دیده نشود. در تمام سمعک های نامریی باتری استفاده شده در این سمعک ها، شماره ۱۰(کوچکترین سایز باتری سمعک: باتری زرد رنگ) می باشد.

سمعک داخل گوشی

 

سمعک داخل گوشی: قرارگیری سمعک در خم اول کانال گوش (نسبت به سمعک نامرئی در عمق کمتری از کانال گوش قرار می گیرد). سمعک داخل گوشی دارای برد یا کیت به رنگ بژ می باشد که در این مدل ها نیز اگر کانال گوش بزرگ و دارای فضای کافی باشد امکان ساخت سمعک غیرقابل دید با کیت سمعک داخل گوشی نیز وجود دارد. باتری استفاده شده در این سمعک ها، شماره ۱۰ می باشد.

سمعک ITC: قرارگیری سمعک در بخش کانال و صدفه لاله گوش می باشد. این سمعک ها دارای اندازه ای بزرگتر می باشند و همچنین از نظر قدرتی و طول عمر باتری نیز از سمعک های نامرئی و داخل گوشی مدت زمان بیشتری را صرف می کننذ.

سمعک ITE: قرارگیری سمعک در بخش کانال و بخش اعظم لاله گوش می باشد. این سمعک در بین سمعک های داخل گوشی، جزء بزرگترین سمعک ها می باشد و باتری استفاده شده در این سمعک بیشتر اوقات باتری ۱۳ و ۳۱۲ می باشد.

سمعک داخل گوشی 2

برندهای سمعک داخل گوشی:

سمعک های داخل گوشی نیز در تمام برندهای سمعک موجود می باشد که شاید تنها تفاوت انها در اندازه سمعک ها، کیفیت سمعک، سال تولید، قیمت سمعک و پهنای پاسخ فرکانسی و… می باشد.

سمعک های داخل گوشی در باتری های ۱۰، باتری ۳۱۲ و باتری ۱۳ (سمعک های قدیمی) موجود می باشد.

در اینجا چند نمونه از سمعک های برتر داخل گوشی از برندهای مختلف بیان می شود:

سمعک دانمارکی: سمعک اتیکن، سمعک ویدکس، سمعک ریسوند

سمعک آلمانی: سمعک زیمنس، سمعک هانساتون

سمعک کانادایی: سمعک یونیترون

سمعک سویسی: سمعک برنافن، سمعک فوناک

سمعک امریکایی: سمعک سونیک، سمعک بلتون

 

قیمت سمعک های داخل گوشی:

قیمت سمعک های داخل گوشی و مدل های دیگر سمعک(پشت گوشی و ریک) یکسان می باشد(در تعداد کمی از شرکت ها به دلیل ساخت سمعک و ظرافت در کار هزینه سمعک داخل گوشی کمی بالاتر از سمعک پشت گوشی می باشد).

سمعک های داخل گوشی دیجیتال از حدود قیمت ۲ ميليون شروع می شوند و به ترتیب به بالارفتن تکنولوژی و ویژگی های سمعک قیمت نیز افزایش پیدا می کند.

سمعک داخل گوشی 3

نحوه ساخت سمعک داخل گوشی:

در تمام مدل های سمعک داخل گوشی بعد از انجام اتوسکوپی و بررسی وضعیت کانال گوش، جرم گوش، وجود جراحی یا ناهنجاری در کانال گوش اقدام به قالب گیری گوش می شود.

قالبگیری گوش به وسیله خمیرهای قالب گیری که مخصوص این کار می باشند انجام می شود.

سمعک داخل گوشی 4

بعد از انجام قالبگیری(تهیه قالب اولیه بنفش رنگ)، از روی قالب اولیه با مواد با رنگ بژ و مقاومت کافی پوسته سمعک یا بخش بیرونی سمعک ساخته می شود. سپس با قراردادن اجزای سمعک در جایگاه درست و مناسب درون پوسته، سمعک داخل گوشی ساخته می شود. برای سمعک های داخل گوشی باید اجزای سمعک به طور منظم و حساب شده نسبت به یکدیگر قرار گیرند تا از بروز مشکلاتی نظیر سوختن سمعک، سوت یا فیدبک داخلی، عدم کیفیت صدا و موارد دیگر جلوگیری شود.

با توجه به انتخاب نوع و مدل سمعک، عمق و روش قالبگیری گوش متفاوت می باشد. برای مثال در صورت ساخت سمعک نامرئی و مخفی نیاز به قالب گیری عمقی می باشد. قالب گیری عمقی به معنی قالب گیری در عمق بیشتر کانال گوش(عبور از خم دوم و نزدیک به پرده گوش) می باشد.

همچنین در حین انتخاب نوع سمعک داخل گوشی باید به سن افراد نیز توجه شود. سن بیمار از دو جنبه اهمیت دارد:

اول: با افزایش سن پوست کانال گوش به صورت کولاپس یا روی هم افتاده می شود که سبب تنگ و باریک شدن کانال گوش می شود. در این حالت امکان ساخت سمعک بسیار مشکل ساز می باشد(فضای کافی برای قراردادن سمعک در قالب گوش وجود ندارد).

دوم: استفاده از سمعک داخل گوشی برای افراد مسن نیاز به وضعیت بینایی مناسب، عدم لرزش دست، جاگذاری صحیح توسط بیمار، تمیز کردن و … می باشد.

حال تصور کنید که قالب اولیه گرفته شده از بیمار جهت ساخت سمعک نامرئی مناسب نباشد( کانال گوش کولاپس باشد یا عدم مهارت متخصص) در این حالت سمعک در سایز بزرگتر ساخته می شود. به طور مثال بیمار با سن در محدوده ۳۰-۳۵ سال اصرار به استفاده از سمعک داخل گوشی نامرئی دارد اما به دلیل باریک بودن کانال گوش امکان ساخت سمعک نامرئی وجود ندارد. راه حل چیست؟

در ابتدا می توان به بیمار مدل های پشت گوشی ریک که در اندازه ای بسیار کوچک و باتری ۱۰ موجود می باشند پیشنهاد کرد. در روش دوم بیمار می تواند سمعک داخل گوشی ساخته شده را استفاده کند و به مرور کانال گوش به واسطه استفاده از سمعک فضای بیشتری پیدا کند و امکان ساخت سمعک داخل گوشی نامریی ایجاد شود.

پس تجویز سمعک بخصوص سمعک داخل گوشی و سمعک نامرئی به دلیل اندازه کوچک به شرایط بسیار زیادی نظیر کانال گوش، سن بیمار، وضعیت بینایی، میزان کم شنوایی، توانایی حرکتی و فیزیکی بیمار، توان مالی بیمار و…  بستگی دارد و باید در حین تجویز علاوه بر موارد بیان شده به رضایت بیمار از سمعک نیز توجه شود.

 

نحوه تنظیم سمعک های داخل گوشی:

به طور کلی سمعک های دیجیتال و هوشمند قابلیت تنظیم با کامپیوتر را از طریق وسیله ای به نام هایپرو دارند. در سمعک های قدیمی داخل گوشی از طریق تریمر و با چرخاندن تریمر ها، تنظیم سمعک انجام می گرفت. با اتصال سمعک به کامپیوتر و منوی تنظیمات سمعک فعال می شود و از طریق آن می توان در فرکانس های مختلف با توجه به میزان کم شنوایی قدرت یا بهره کافی برای درک مناسب را اعمال کرد.

هر چه سمعک از نظر تکنولوژی بالاتر و قوی تر باشد تنظیمات سمعک بهتر و دقیق تر انجام می شود زیرا امکانات بیشتری برای راحتی و طبیعی بودن صدا برای متخصص شنوایی فراهم می کند.

 

قدرت سمعک داخل گوشی:

در مقالات گذشته در این مورد صحبت شد که هر چه رسیور سمعک بزرگتر باشد قدرت یا صدای خروجی نیز بیشتر می باشد(همانند باتری سمعک: هرچه باتری سمعک بزرگتر باشد میزان یا مدت استفاده نیز بیشتر می شود). در سمعک های داخل گوشی به دلیل فضای کم یا ناکافی نمی توان از رسیور های بزرگ استفاده کرد. امروزه سمعک های داخل گوشی با قدرت بیشتری نسبت به مدل های قدیمی تر وجود دارد(همچنین با حفظ قدرت سمعک از نظر اندازه نیز کوچکتر می باشند).

به طور کلی سمعک های داخل گوشی برای کم شنوایی های ملایم تا شدید مناسب می باشند و در بعضی موارد که بیمار با افت شنوایی زیاد اصرار به سمعک داخل گوشی دارد شاید تجویز دو گوشی یا سمعک های پشت گوشی ریک گزینه مناسبی باشند.

سمعک داخل گوشی 5

نحوه تعویض باتری:

باتری های سمعک داخل گوشی همانند دیکر مدل های سمعک تعویض می شود با این تفاوت که اندازه باتری سمعک کوچکتر می باشد.

در هنگام تجویز سمعک داخل گوشی برای بیماران بخصوص افراد مسن با مشکلات بینایی یا لرزش دست باید حتما بررسی های لازم انجام شود و بهتر است سمعک با باتری سایز بزرگتر برای این گروه تجویز شود.

با جداکردن برچسب روی باتری سمعک و قراردادن داخل درب باتری سمعک، سمعک شروع به روشن شدن می شود. برای افزایش طول عمر باتری سمعک بیان شده است که بعد از جدا کردن برچسب باتری، چند ثانیه صبر کنید و سپس درب باتری سمعک بسته شود تا در این مدت زمان باتری به طور کامل در معرض اکسیژن و شارژ کافی انجام شود.

سپس با توجه به علامت مثبت و منفی روی باتری سمعک و همچنین درب باتری(در مرحله تحویل سمعک آموزش های تعویض باتری به بیمار داده می شود) باتری در درب باتری سمعک قرار می گیرد و بدون هیچ گونه فشار اضافی درب باتری سمعک بسته می شود و سمعک بعد از چند ثانیه شروع به روشن شدن می شود.

سمعک داخل گوشی 6

گارانتی:

سمعک های پشت گوشی در تمام برندهای درجه اول دارای گارانتی دو سال می باشد. در این مدت در صورت خرابی ناگهانی(بدون ضربه، آب خوردن، شکسته شدن بدنه سمعک و…) اجزای سمعک یا عدم عملکرد نرمال سمعک بدون هزینه تعمیر یا سرویس می شود.

همچنین بخاطر داشته باشید مدت زمان گارانتی سمعک های داخل گوشی با سمعک های پشت گوشی یکسان و به مدت ۲ سال می باشد. بعضی از برندهای درجه دوم در ایران دارای گارانتی یک سال برای انواع مدل های سمعک خود می باشند.

 

نظافت سمعک های داخل گوشی(تمیز کردن سمعک):

به طور کلی سمعک های داخل گوشی و سمعک های پشت گوشی به دلیل تماس با تعرق پوست، رطوبت و… نیاز به نظافت دارند.

سمعک های داخل گوشی به دلیل قرارگیری در کانال گوش و تماس بیشتر با رطوبت و جرم گوش نیاز به مراقبت ونظافت بیشتری دارد.

بیشترین علت خرابی این سمعک ها میکروفون سمعک یا رسیور سمعک می باشد در نتیجه تمیز کردن این دو بخش بسیار مهم و ضروری می باشد.

سمعک داخل گوشی 7

میکروفون سمعک های داخل گوشی در کنار درب باتری سمعک می باشد و دارای سوراخ یا منفذ بسیار کوچکی می باشد. به دلیل کوچک بودن ورودی میکروفون به مرور امکان بسته شدن ورودی میکروفون وجود دارد. پس لازم است روزی یکبار یا هر دو روز یکبار با یک مسواک خشک بر روی ورودی میکرفون برس کشیده شود(بهتر است اینکار قبل از جایگذاری در گوش انجام شود) و برس کشیدن با مسواک به آرامی و بدون هیچ گونه فشار اضافی کافی می باشد.

رسیور این نوع سمعک ها  توسط واکس گارد سفیدی محافظت می شود. نقش واکس گارد همانطور که از اسن آن مشخص است از ورود جرم به داخل جلوگیری می کند و اولین خط دفاعی برای جلوگیری از ورود جرم می باشد. برای تمیز کردن واکس گارد نیز همانند میکروفون سمعک می توان عمل کرد.

همچنین بسیاری از بیماران هر دو هفته با تعویض واکس گارد از تمیز بودن واکس گارد اطمینان حاصل می کنند. بهتر است بدانید که در صورتی که هر دو روز یکبار قبل از استفاده واکس گارد تمیز شود دیگر نیاز به تعویض آن نمی باشد.

با تمیز کردن اجزای سمعک از خرابی های سمعک و کاهش عمر سمعک جلوگیری کنید.

 

پس لازم است درجلسه تنظیم و تحویل سمعک به آموزش های متخصص شنوایی شناس در مورد نحوه صحیح قراردادن سمعک روی گوش، نحوه تعویض باتری سمعک، نحوه تمیز کردن سمعک و موارد دیگر توجه کنید و از شنیدن صدای سمعک خود لذت ببرید.

 

قوی ترین سمعک های داخل گوشی

در حال حاضر قوی ترین سمعک داخل گوشی (سمعک insio  زیمنس) با تکنولوژی نسل پرايمکس و ان ايکس است. اين سمعک تا کم شنوايي شديد و حتي شديد تا عميق را پوشش مي دهد.

این سمعک با ظاهری بسیار کوچک تمام فناوری های روز دنیا را در خود جای داده است..

 

این سمعک در سه رده ۳، ۵ و ۷ موجود است.

 

از ویژگی های سمعک insio  می توان به

 • توانایی پوشش کامل کم شنوایی شدید تا عمیق
 • پردازش دو گوشی
 • تعداد کانال بالا
 • مدار حذف فیدبک (سوت سمعک) بسیار قوی
 • مدار کاهش نویز بسیار قوی
 • قابلیت اتصال به تلفن همراه
 • قابلیت اتصال به سیستم های وایرلس wireless

اشاره کرد.

اين سمعک عليرغم قدرت بالا سايز بسيار کوچکي دارد براي مثال در کودک ۱۱ ساله زير که کم شنوايي شديد تا عميق دارد اين سمعک به شکل زير نشان داده شده است:

 

براي مشاوره رايگان با ما تماس حاصل فرماييد.

 

سمعک نجوا: کلينيک تخصصي تجويز سمعک با لابراتوار اختصاصي ساخت سمعک با تکنولوژي روز دنيا

سمعک داخل گوشی زیمنس به سیستم های وایرلس وصل می شود و بیمار می تواند با آن گوشی خود را تنظیم کند و حتی صدای سمعک خود را کم و زیاد کند.قیمت سمعک به چه عواملی بستگی دارد؟
پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

تماس با نجواخرید سمعک