تکان خوردن مايع گوش -تکان خوردن مایع گوش و ارتباط آن با سرگیجه

تکان خوردن مايع گوش

 در درمان کم شنوایی, علل کم شنوایی, کم شنوایی

تکان خوردن مايع گوش

 

اين عناوين هميشه در اينترنت سرچ مي شوند اما آيا چنين چيزي وجود دارد؟ بله وجود دارد اما اين جابجا شدن مربوط به مايع گوش نيست بلکه مربوط به جابجا شدن يک سري از سنگ هاي ريز در گوش است که به کمک اين سنگ ها مي توانيم جاذبه را کشف کنيم.

اگر اين سنگ هاي ريز از محل خود جابجا شوند باعث مي شود زماني که سر ما به سمت خاصي حرکت کند اين سنگ به خلاف جهت سر حرکت مي کند که اين امر سبب مي شود در مغز دو پيام ثبت شود که اين پيام ها با هم همخواني ندارند ازاينرو به نوعي مغز گيج مي شود و سبب مي شود فرد احساس سرگيجه کند.

تکان خوردن مایع گوش

علت تکان خوردن مايع گوش چيست؟

معمولا عوامل زيادي مي توانند سبب جدا شدن اين سنگ ها از محل اصلي خود مي شوند. براي نمونه:

  1. ضربه هاي شديد به سر
  2. افزايش سن
  3. کمبود کلسيم بدن
  4. کمبود ويتامين D در بدن
  5. عوامل ناشناخته

 

چه درمان هاي وجود دارد و بيمار بايد چه کاري انجام دهد؟

اگر بيمار با حرکت سر دچار سرگيجه مي شود بايد سريعا به متخصص گوش، حلق و بيني مراجعه کند. در اين مرحله متخصص شنوايي و تعادل (Audiologist) به وسيله تست هاي مخصوص سرگيجه محل دقيق جابجايي سنگ ها را پيدا مي کند و سپس به کمک مانورهاي توانبخشي مخصوص سرگيجه بيمار را درمان مي کند.

درمان گياهي سرگيجه گوش مياني يا درمان گياهي جابجايي مايع گوش باور غلطي است که متاسفانه در بين بيماران رايج شده است. طبق مطالعات مختلف هيچ درمان گياهي براي اين نوع سرگيجه وجود ندارد.

داروهاي کاهنده فشار مايع گوش:

يک سري از داروهايي که سبب کاهش فشار خون مي شوند مي توانند مقداري از سرگيجه بيمار را کاهش دهند.

 

مانورهاي توانبخشي براي درمان تکان خوردن مايع گوش (درمان جابجايي مايع گوش) چگونه است؟

بعد از اينکه متخصص شنوايي محل جابجايي سنگ ها را تشخيص دهد يک سري حرکت بر بروي سر بيمار انجام مي دهد که اين حرکات به مانورسرگيجه اپلي، مانور سرگيجه باربيکيو و غيره معروف هستند.

براي اطلاع از نحوه انجام اين مانورها به مقاله زير مراجعه نماييد. به کمک مانور زير براحتي مي تواند در خانه اين کار را انجام دهيد.

توجه: در ابتدا لازم است زير نظر متخصص شنوايي شناسي نحوه انجام اينمانور را اموزش ببينيد و سپس در منزل براي بيمار خود اين کار را انجام دهيد

 

تذکر بسيار مهم: گاهي ديده مي شود بيماراني که اين نوع سرگيجه را دارند خود به تنهايي اين مانور را بر روي خود در منزل انجام مي دهند. بايد توجه داشته باشيد در حين انجام اين مانورها سرگيجه هاي شديد لحظه ايي مي تواند اتفاق بيفتد که اين سرگيجه ها بشدت مي تواند خطرناک باشد. ازاينرو لازم است حتما يک نفر همراه جهت حمايت و نگهداري شما در حين تمرين حاضر باشد.

در کلينيک شنوايي و تعادل نجوا مي توانيد زير نظر متخصين شنوايي و تعادل و متخصصين گوش و حلق و بيني و مغز و اعصاب براحتي سرگيجه خود را درمان کنيد.

 

نحوه انجام حرکات درماني براي درمان سرگيجه وضعيتي خوش خيم يا همان تکان خوردن مايع گوش:

 

https://najvaclinic.com/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-bppv/

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

تماس با نجواواکنش والدين به کم شنوايي کودکبتهون