ویروس هرپس سیمپلکس چيست؟ - ویروس هرپس سیمپلکس |کلینیک نجوا

ویروس هرپس سیمپلکس چيست؟

 در مقالات

ویروس هرپس سیمپلکس چيست؟

ویروس هرپس سیمپلکس که بیشتر تحت عنوان هرپس شناخته شده به به دو گروه تقسیم میشود. نوع ۱ یا HSV1 که باعث ایجاد هرپس دهانی میشود و نوع ۲ یا HSV2 که باعث ایجاد هرپس تناسلی میشود. معمولا هرپس نوع یک باعث ایجاد زخم هایی در اطراف دهان و لب ها میشود (بیشتر مواقع به آن تبخال میگویند) هر دوی این ویروس ها وارد لایه ی اپی درم پوست میشوند و و آسیب بافتی ایجاد میکنند. این زخم ها روی پوست قرار دارند و در اثر ارتباط پوستی منتقل میشوند. هرپس نوع یک باعث ایجاد رخم هایی در اطراف دهان میشود و در اثر بوسیدن یا به اشتراک گذاشتن وسایلی مثل مسواک منتقل خواهد شد. زخم های ناشی از HSV2 در ناحیه ی تناسلی هستند که از طریق رابطه ی جنسی منتقل خواهد شد. ممکن است در اثر این عفونت هیج علامتی ظهور نکند که در این صورت زخم هایی هم که هستند به صورت خودکار خوب میشوند.

 

ویروس هرپس سیمپلکس چيست؟

ویروس هرپس سیمپلکس چيست؟

راههاي انتقال ويروس هرپس:

این ویروس مسری است و بوسیدن و لمس کردن از مهم ترین راه های انتقال این ویروس است. همچنین این ویروس ها میتوانند نواحی دیگر بدن مثل چشم ها و گردن را درگیر کنند. این ویروس ها معمولا از روی ظاهر تشخیص داده میشوند هرچند که از طریق تست های ازمایشگاهی هم قابل شناسایی هستند.

این عفونت هم مثل سایر عفونت های ویروسی قابل درمان نیست و مثل سایر بیماری های ویروسی برای مدیریت آن  استفاده از انتی ویروس هایی که پزشک در این زمینه تجویز میکند کارساز خواهد بود. این ویروس برای همیشه در بدن فرد باقی میماند و پتانسیل بازگشت و بروز مجدد را دارد. البته این مورد در صورتی اتفاق می افتد که محرک آن در محیط وجود داشته باشد.

برای جلوگیری از ابتلا به این مورد حتما باید رابطه ی جنسی مطمئن و با رعایت نکات بهداشتی داشته باشید تا ریسک انتقال این بیماری به حداقل برسد. این ویروس یک ویروس نسبتا شایع است.

اگرباردار هستید یا تصمیم به بارداری دارید حتما در مورد هرپس تناسلی اگاه باشید. این بیماری در هنگام زایمان میتواند به کودک شما منتقل شود. ویروس میتواند وارد سیستم گردش خون نوزاد شود و باعث ایجاد مشکلات جدی شود. معمولا در این موارد برای مادرانی که هرپس تناسلی دارند زایمان سزارین پیشنهاد میشود تا این بیماری هنگام وضع حمل به کودک منتقل نشود. 

هر دونوع این ویروس ها میتواند باعث تاثیرات بدی روی سلامتی نوزاد شود. چون بیشتر انواع هرپس(اولیه و راجعه) علامتی ندارند معمولا تشخیص داده نمیشوند؛ بصورتی که تحقیقات نشان داده ۹۰ درصد افرادی که هرپس دارند از این موضوع بی اطلاع هستند.

بسیاری از نوزادان در زمان وضع حمل این ویروس را از مادر دریافت میکنند هر چند که ممکن است قبل از تولد هم این ویروس به بدن نوزاد منتقل شود اگر این ویروس به دهان یا صورت بچه منتقل شود جای نگرانی شدیدی نخواهد بود. در صورتی باید نگران باشیم که این ویروس به مغز و یا ارگان های داخلی منتقل شود.

 

علائم ويروس هرپس:

نشانه های وجود این ویروس در این کیس ها تحریک پذیری بالا، تغذیه ی ضعیف، تشنج و یا انتشار عفونت به ارگان های داخلی است. نیمی از کودکانی که ارگان های داخلی شان اسیب زیادی دیده باشد میمیرند و باقی مانده ی آن ها که اسیب های داخلی جدی دیده اند با ناتوانی های متعدد به دنیا می ایند و مثل عقب ماندگی ذهنی و فلج مغزی و تشنج و مشکلات بینایی و کم شنوایی.

 

اثرات ويروس هرپس بر شنوايي:

این مورد یک از موارد کم شنوایی های مادرزادی در کودکان است که در این موارد اسیب وارد شده و قابل درمان نیست که میتواند کم شنوایی یک طرفه یا دوطرفه را شامل باشد . این بیماری میتواند کم شنوایی پیشرونده را نیز منجر شود لذا پایش در این بیماری الزامیست. اما میتوان برای شکل گیری زبان و گفتار کودک از مواردی مثل سمعک و سایر توانبخشی ها استفاده کرد.  

با نجوا بزرگترین و مطمئن ترین کلینیک شنوایی سنجی و تجویز سمعک تماس بگیرید .

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

تماس با نجوابيماري سیتومگالوویروس چيست؟سرخجه چيست؟