واکنش والدين به کم شنوايي کودک -درمان کم شنوایی|کلینیک شنوایی نجوا

واکنش والدين به کم شنوايي کودک

 در کم شنوایی

واکنش والدين به کم شنوايي کودک

 

در طول سالياني که در کلينيک تخصصي شنوايي نوزادان و کودکان نجوا به امر ارزيابي و تجويز سمعک در کودکان پرداخته ايم واکنش هاي مختلفي از والدين ديده ايم که اين واکنش ها بسيار متنوع هستند.

واکنش والدين به کم شنوايي کودک

والديني که کودکان کم شنوا دارند به دو دسته تقسيم مي شوند:

  1. کودکان قبلي آنها کم شنوا بوده اند يا در خانواده آنها افرادي کم شنوا وجود دارند که از بدو تولد کم شنوا بوده اند و از سمعک استفاده مي کرده اند.
  2. کودک کم شنواي انها اولين کودکي است که در بين فرزندانش يا ساير کودکان خانواده کم شنوا شده است.

اين دو دسته از والدين زماني که متخصص شنوايي شناس به آنها مي گويد کودک شما کم شنوا است، واکنش هاي بسيار متنوعي از خود نشان مي دهند. دسته اول زماني که خبر کم شنوا بودن فرزند خود را از جانب متخصص شنوايي مي شنوند بلافاصله از شک وارده خارج مي شوند و طبق توصيه هاي متخصص شنوايي شناسي وارد مرحله تجويز سمعک و توانبخشي شنوايي و گفتار (گفتار درماني و تربيت شنيداري) مي شوند.

اما والديني که نوزاد يا کودک آنها اولين کودک کم شنوا در خانواده است رفتارهاي بسيار متنوعي از خود نشان مي دهند. رفتارآنها طبق نظر روان شناس شامل ۵ مرحله است:

  1. شوک و انکار کم شنوايي:

زماني که به والدين خبر کم شنوا بودن کودک اطلاع داده مي شود، آنها شوکه مي شوند و مي گويند نه کودک ما سالم است يا دستگهاي شما خوب کار نمي کنند. در اين مرحله متخصص شنواي شناسي به والدين بايد تمام تست هاي انجام شده را به طور کامل تشريح کند و حتي مي تواند به آنها بگويد شما مي توانيد در يک کلينيک ديگر تست ها را تکرار کنيد.

  1. عصبانيت:

حال زماني که که والدين از شوک خبر کم شنوا بودن فرزند دلبند خود خارج شوند وارد مرحله عصبانيت مي شوند و مي توانند به همسر خود، کودک خود و حتي متخصص حمله کنند. ازانيرو متخصص لازم است حتما در اين مرحله با اندوه ايجاد شده براي خانواده همدرد شود و حتي با لحني غمگين با آنها صحبت کند تا والدين از اين مرحله زود رد شوند.

  1. جر و بحث با خود و اطرافيان:

بعد از مرحله عصبانيت والدين کودک وارد مرحله جر و بحث مي شوند و اتفاق رخ داده را به يکديگر يا خود نسبت مي دهند. مثلا پدر به مادر کودک مي گويد شما عامل کم شنوايي کودک بوديد مثلا در حين بارداري زياد دارو مصرف مي کردي و بسياري از علل هاي غير مرتبط

  1. افسردگي:

مرحله چهارم مرحله افسردگي است که اين مرحله بسيار سخت است و متاسفانه طبق مطالعات انجام شده توسط بنده و همکارانم حدود ۲۹ درصد والدين و بخصوص مادران در اين مرحله افسرده مي شوند. طبق تجربه بنده در اين مرحله والدين کودک کم شنوا را با ساير والدين اشنا مي کنم و سعي مي کنيم جلساتي ترتيب دهيم که والدين بتوانند با ساير والديني که کودک کم شنوا دارند آشنا شوند.

  1. پذيرش واقعيت:

مرحله آخر پذيرش اين است که کودک ما کم شنوا است و بايد براي آن کاري کنيم. اگر خانواده ايي زود از اين مرحله گذر کند بهترين و منطقي ترين کمک را براي کودک خود و متخصص انجام داده است.

 

پدر و مادرهاي عزيز، تجربه کار با بيش از ۴۸۰۰ کودک کم شنوا در طول ساليان گذشته نشان داده است که والديني که طبق گفته هاي متخصص پيش بروند و زود به مرحله پذيرش برسند کودکان آنها بهترين نتيجه را براي نوزاد و کودک خود به ارمغان مي آورند. و همچنين درطول ساليان بعدي گفتار و زبان کودک آنها نسبت به ساير کودکان بهتر است.

 

در صورت هرگونه ابهام يا مشاوره مي تواند با بنده در تماس باشيد. براي رفاه حال والدين کودکان کم شنواي عزيز مشاوره در کلينيک شنوايي و سمعک نجوا کاملا رايگان است.

 

با احترام

دکتر وحيد مرادي، متخصص شنوايي نوزادان و کودکان

کلينيک تخصصي ارزيابي شنوايي و تجويز سمعک نوزادان و کودکان نجوا

 

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

تماس با نجواتکان خوردن مایع گوش