سمعک استخواني قابل کاشت (BAHA) - سمعک نجوا

سمعک استخواني قابل کاشت (BAHA)

 در دسته بندی نشده

سمعک استخواني قابل کاشت (BAHA)

سمعک BAHA  وسيله است که صدا را تقويت مي کند اما بر خلاف سمعک هاي مرسوم صدا را به ارتعاشات خاصي تبديل مي کند که اين ارتعاشات از طريق استخوان پشت سر وارد گوش مي شود، در پي اين عمل بيماراني که براي اين نوع سمعک کانديد هستند براحتي صدا را مي شنوند. سمعک استخواني قابل کاشت براي افرادي که کم شنوايي انتقالي دارند و نمي توانند از سمعک هاي داخل گوشي و پشت گوشي استفاده کنند مناسب است. همچنين اين سمعک براي بيماراني که ناشنوايي يک طرفه دارند مناسب است. سمعک هاي قابل کاشت نسبت به سمعک هاي مرسوم بسيار گرانتر هستند و چون نياز به جراحي دارند يک درمان تهاجمي محسوب مي شود.

کودکانی که با انسداد مادرزادي کانال گوش يا عدم تشکیل لاله گوش به دنيا آمده اند نيز کاندید استفاده از سمعک هاي استخواني هستند. در اين بيماران صدا نمي تواند وارد کانال گوش شود و بايد از طريق استخوان صدا را بشنوند. در اين کودکان گوش خارجي و مياني تحت تاثير قرار مي گرد ولي گوش داخلي که شامل عصب گوش و حلزون گوش است طبيعي است.

 

سمعک هاي استخواني در شکل هاي مختلفي موجود است. سمعک استخواني تلي، که در اين نوع سمعک به وسيله يک تل فلزي بر روي سر قرار مي گيرد و قسمت مرتعش کننده استخواني آن بر روي استخوان پشت گوش که ماستوييد نام دارد قرار مي گيرد  و باعث مي شود صدا وارد حلزون گوش شود. سمعک استخواني هد باندي، در اين نوع سمعک داخل يک هدباند پارچه ايي قرار مي گيرد و براي نوزادان بسيار مناسب است. سمعک استخواني عينکي، در اين نوع سمعک بر روي دسته هاي عينک قرار مي گيرد و قسمت مرتعش کننده استخواني پشت لاله گوش قرار مي گيرد. سمعک استخواني قابل کاشت با جراحي، در اين نوع سمعک از طريق جراحي و با بيهوش کردن بيمار، يک پايه تيتانيومي بر روي استخوان ماستوييد نصب مي شود و سپس يک اهنرباي سکه ايي بر روي اين پايه قرار ميگرد سپس پوست سر را بخيه مي زنند و بعد از ترميم و کاهش التهاب پوست سر سمعک استخواني که خود يک آهنربا در زيرش نصب شده است بر روي  محل نصب پايه تيتانيومي قرار مي گيرد و بدين صورت سمعک به قسمت آهنربايي متصل مي شود. حالا با دريافت صدا قسمت مرتعش کننده استخواني صدا را وارد پايه مي کند و پايه درنهايت صدا را وارد استخوان ماستوييد مي کند و اين ارتعاشات درنهايت به حلزون گوش و عصب گوش مي رسد و سبب مي شود فرد صدا را بشنود. لازم به ذکر است که اين سمعک ها تماما از لحاظ تکنولوژي يکسان هستند وتنها شکل آنها متفاوت است. همچنين اين سمعک هاي سبب مي شوند بيماران صدا را بهتر بشنوند و در محيط هاي شلوغ و پر سر وصدا سبب افزايش درک صدا مي شود. صداي اين سمعک ها نسبت به ساير سمعک هاي مرسوم طبيعي تر است و اعوجاج و فيدبک کمتري دارد.

گروهي ديگر از بيماران نيز از اين سمعک ها بهره مي برند. بيماراني که عفونت هاي شديد مزمن گوش مياني و خارجي دارند: گاهي بيماراني به کلينيک مراجعه مي کنند و از ترشحات دائمي گوششان شکايت مي کنند. اين بيماران با درمان دارويي به نتيجه ايي نرسيده اند و به علت وجود ترشحات زياد در گوش دچار افت شنوايي مي شوند. در اين بيماران اگر از سمعک هاي مرسوم استفاده کنيم ترشحات وارد سمعک مي شود و باعث سوختن سمعک مي شود. به همين دليل نمي توانند از سمعک هاي مرسوم استفاده کنند ازاينرو لازم است براي اين دسته از بيماران هم سمعک استخواني تجويز شود. سمعک استخواني گوش خارجي و مياني را کنار مي گذارد و صدا مستقيم به حلزون گوش مي رسد.

 

بيماران با کري يک طرفه:

در اين بيماران عمدتا از مشکل جهت يابي و عدم درک گفتار از سمت گوش ناشنوا شکايت دارند که در اين حالت مي توان به کمک سمعک استخواني مشکلات بيماران را حل کرد. در اين بيماران سمعک صدا را از سمت گوش ناشنوا دريافت مي کند و مستقيما صدا را از طريق استخوان به حلزون گوش سالم انتقال مي دهد. به همين دليل سمعک هاي BAHA مي توانند مشکل بيماران با ناشنوايي يک طرفه را کاهش دهند.

ناهنجاري هاي مادرزادي گوش خارجي و مياني:

نوزادان گاهي با ناهنجاري مادرزادي گوش خارجي و مياني بدنيا مي آيند. مثلا سندرم تريچرزکولين، سندرم داوون. در اين بيماران ناهنجاري هاي ساختاري مثل کانال بسيار باريک و انداد کانال گوش ديده مي شود که سبب کاهش شنيدن آنها مي شود.

 

مراحل جراحي سمعک هاي قابل کاشت استخواني (BAHA):

در جراحي اين سمعک ها استخوان سر بايد حتما ضخامتش به ۲٫۵ ميلي متر رسيده باشد. اگر ضخامت استخوان کمتر از اين حد باشد بايد ابتدا از سمعک هاي استخواني هدباندي يا تلي استفاده کند. سازمان غذا و دارو آمريکا (FDA) انجام عمل را براي کودکان با سن ۵ سال و بالاتر تصويب کرده است.

 

اثرات جانبي:

عمل جراحي سمعک هاي BAHA مي تواند يکسري عوارض جانبي به همراه داشته باشد. عوارض جانبي مي تواند براي استخوان و بافت هاي نرم ايجاد شود.

در استخوان مي تواند شاهد

 • عدم اتصال پايه تيتانيومي به استخوان
 • عفونت مزمن
 • ضربه به استخواني

اشاره کرد.

در بافت هاي نرم هم مي توان شاهد عوارضي از قبيل:

 • التهاب پوست اطراف محل جراحي ايمپلنت
 • فلپ نکروزيس يا همان مرگ بافت پوست به علت قطع عروق خوني پوست
 • پوست اضافه آوردن محل جراحي
 • خونريزي و جمع شدن خون (هماتوم)
 • درد مدام

اشاره کرد.

به طور معمول عوارض بافت نرم ديده مي شود و مي توان به وسيله درمان ارويي آن را کنترل کرد. گاهي به علت عوارض بالاي حاصله از عمل اول لازم است عمل دوم انجام شود.

 

روند جراحي:

در سمعک استخواني قابل کاشت زماني انجام عمل امکان پذير است که ضخامت جمجمه کودک به حد نساب معين برسد در غير اين صورت انجام عمل امکان پذير نخواهد بود. جراحی این نوع از پروتز ها برای بار اول در سال ۱۹۷۰ در کشور سوئد انجام شد و تاکنون بیش از ۱۲۰ هزار عمل موفق در کل دنیا انجام شده است

نحوه جراحی سمعک استخوانی به چه صورت است؟

در زیر روند عمل پروتزهای کاشت استخوانی به صورت خلاصه آورده شده است.

 1. در ابتدا یک پایه تیتانیومی بر روی استخوان تمپورال بیمار نصب می شود.
 2. سپس یک صفحه آهنربایی بر روی آن قرار می گیرد.
 3. سپس پوست را بخیه میزنند و بیمار می تواند بعد از ۳ هفته از زمان جراحی و التیام زخم پردازشگر را بر روی سر خود قرار دهد و صدا را بشنود.

توجه: در زير پردازشگر صدا هم يک پايه آهنربايي وجود دارد که به آهنرباي زير پوست سر متصل مي شود

 

در کاشت استخوانی BAHA صدا توسط میکروفون سمعک دریافت می شود و آن را به ارتعاش تبدیل می کند و در نهایت از طریق استخوان ماستویید صدا را به حلزون گوش می فرستد و بیمار می تواند صدا را بشنود.

 

هزينه:

در کشور آمريکا هزينه خود سمعک هاي BAHA حدود ۴۰۰۰ دلار است. در هلند هزينه سمعک  در سال ۲۰۰۸ حدود ۳۰۰۰  يورو بوده است. لازم است به اين هزينه ساير هزينه هاي جراحي، دستمزد جراح و متخصص شنوايي که وظيفه تنظيم آن را برعهده دارد اضافه کرد.

در کشور ايران هزينه سمعک هاي استخواني بشرح زير است:

قيمت سمعک استخواني عينکي  بالاي ۶ ميليون براي هر گوش

قيمت سمعک استخواني تلي و سمعک استخواني هدباندي بالاي ۵ ميليون براي هر گوش

قيمت سمعک استخواني قابل کاشت بالاي ۶۰  ميليون براي هر گوش

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

تماس با نجوااگر از سمعک نگذاريم چه مي شود؟