همه آنچه باید درباره ی خرید سمعک بدانید -خرید سمعک|کلینیک سمعک نجوا

همه آنچه باید درباره ی خرید سمعک بدانید

 در راهنمای خرید سمعک, مقالات

همه آنچه باید درباره ی خرید سمعک بدانید

همه آنچه باید درباره ی خرید سمعک بدانید!!خرید سمعک مقوله ای مهم و حساس است. شما نمی توانید از هر جایی یک سمعک مطمئن خریداری کنید که برای شما کارایی کافی را داشته باشد. سمعک برای هر فرد باید متناسب با کم شنوایی و نیاز های او تنظیم شود پس باید تحت نظر متخصص انجام شود.

در صورت خرید سمعک به صورت آنلاین هیچ تضمینی مبنی بر دست دوم یا سالم بودن سمعک وجود ندارد .

تجویز و تنظیم سمعک یک امر تخصصی است و باید توسط متخصص شنوایی انجام شود. سمعکی که متخصص برای شما تجویز و تنظیم می کند متناسب با کم شنوایی و نیاز شماست. و چون از شرکت های معتبر تهیه می شود از لحاظ دست دوم بودن و سالم بودن می توانید مطمئن باشید و همچنین سمعک شما دارای دو سال گارانتی خواهد بود.

پس برای اطلاع از مراحل خرید سمعک به شما توصیه می کینم این مقاله را مطالعه کنید.

همه آنچه باید درباره ی خرید سمعک بدانید

 

 

شما ابتدا باید به یک کلینیک شنوایی و سمعک مراجعه کنید و متخصص شنوایی ابتدا وضعیت کانال و مجرای گوش شما را با اتوسکوپ بررسی می کند سپس با انجام آزمون تمپانومتری و رفلکس اکوستیک از وجود عفونت یا مشکل در پشت پرده گوش شما اطلاع پیدا می کند و در نهایت با انجام آزمون ادیومتری وضعیت شنوایی و با آزمون های گفتاری میزان تشخیص و درک کلمات شما را می سنجد.

متخصص شنوایی براساس نوع و میزان کم شنوایی به شما مشاوره لازم در مورد موارد زیر را می دهد:

  • لزوم استفاده از سمعک
  • انواع مختلف سمعک های داخل گوشی ، پشت گوشی ، پشت گوشی ریک و نامرئی 
  • برند های سمک وکشور های سازنده شان: دانمارک ( اتیکن ، ریساند ، اینترتون ، ویدکس )

                                                 آلمان ( زیمنس یا سیگنیا ، هانساتون ، A & M ، رکستون ، ادیو سرویس )

                                                 سوئیس ( برنافن ، فوناک )

                                                 آمریکا و کانادا ( استارکی ، سونیک ، بلتون ، یونیترون )

  • انواع سمعک های آنالوگ ، دیجیتال ، هوشمند و وایرلس
  • قیمت سمعک ها
  • فناوری ها و قابلیت های سمعک

و همچنین با در نظر گرفتن سبک زندگی ، محیط کار و انتظار شما از سمعک تان چند نوع سمعک مختلف به شما معرفی می کند. نظر شما در انتخاب سمعک دخیل است اما تصمیم نهایی باید توسط متخصص شنوایی گرفته می شود.

بعد از انتخاب نوع سمعک متخصص شنوایی از گوش شما با خمیر مخصوص قالب می گیرد و قالب را برای ساخت به لابراتور ارسال می کند. در این مرحله شما باید برای سفارش سمعک و قالب خود بیعانه ای را پرداخت کنید.

آماده شدن قالب و سمعک ۳ تا ۷ روز طول می کشد و بعد از آن با انجام هماهنگی های لازم شما مجددا به کلینک مراجعه می کنید و متخصص شنوایی سمعک را به وسیله سیستم کامپیوتری روی گوش شما تنظیم می کند.

در این مرحله شما باید هزینه کامل سمعک را بپردازید. شما باید بدانید که بیمه ها مقداری از هزینه سمعک را پرداخت می کنند. شما می توانید با کلینیک تماس بگیرید و از مبلغی که بیمه تان برای خرید سمعک می پردازد مطلع شوید. در کلینیک شنوایی و سمعک نجوا شما می توانید هزینه سمعک را به صورت اقساط پرداخت کنید.

از این پس تجربه ی شما از شنیدن متفاوت خواهد بود و مدتی طول خواهد کشید تا شما به این وضعیت جدید عادت کنید.

شما ۷ روز مهلت دارید تا از سمعک استفاده کنید و در صورت ناراضی بودن از سمعک آن را برگردانید.

تمامی سمعک هایی که از طریق متخصص شنوایی و از شرکت های معتبر تهیه می شوند دارای ۲ سال گارانتی هستند. این گارانتی فقط شامل موارد شکستگی و آب خوردن نمی شود.

حدود یک ماه زمان می برد تا شما به صدای سمعک تان عادت کنید. اگر در این مدت از صدای سمعک خود راضی نبودید مجددا به کلینیک مراجعه می کنید و متخصص شنوایی سمعک را دوباره برای شما تنظیم می کند.

تجویز سمعک در کودکان با بزرگسالان متفاوت است.

در کودکان و نوزدان با انجام آزمون های OAE ، ABR ،ASSR که در حین خواب انجام می شود محدوده ی شنوایی و میزان کم شنوایی اندازه گیری می شود اما توصیه می شود آزمون های رفتاری از کودک گرفته شود تا از میزان دقیق کم شنوایی مشخص شود و سمعک را بر اساس آن تجویز کرد. متخصص شنوایی آزمون های رفتاری را انجام می دهد.

 

پس از این مرحله و مشخص شدن میزان کم شنوایی ، متخصص شنوایی سمعک های مناسب را به والدین کودک معرفی می کند. برای کودکان والدین فقط می توانند محدوده قیمتی سمعک را مشخص کنند و انتخاب نوع سمعک اختصاصا به عهده متخصص شنوایی است.

کودکان و نوزادان چون در سن رشد هستند طول و اندازه لاله و کانال گوش به سرعت تغییر می کند پس سمعک های داخل گوشی برای آن ها مناسب نیست و همچنین چون ممکن است با سمعک خود بازی کنند ، آن را پرت کنند یا گم کنند برای کودکان و نوزادان سمعک داخل گوشی تجویز نمی شود و فقط می توانند از سمعک پشت گوشی استفاده کنند.

 

پس از انتخاب نوع سمعک متخصص شنوایی از گوش کودک شما یک قالب اولیه می گیرد و جهت ساخت قالب سمعک به شرکت ارسال می کند.

قالب گیری

در این مرحله شما باید بیعانه ای برای خرید سمعک پرداخت کنید.

 

پس از ۳ تا ۷ روز سمعک و قالب سمعک کودک شما آماده می شود و شما با هماهنگی ، مجددا به کلینیک مراجعه می کنید و متخصص شنوایی سمعک را روی گوش کودک با کامپیوتر تنطیم می کند.

کودک شما به مدت ۱ ماه از سمعک استفاده می کند و پس از آن برای تنظیم مجدد به کلینیک مراجعه می کند و سمعک مجددا ارزیابی می شود. در این جلسه از کودک تست با سمعک گرفته می شود و در صورت نیاز سمعک مجدد تنظیم می شود. در تست با سمعک وضعیت شنوایی کودک را با سمعک بررسی می کنیم در واقع نتایج این تست به ما نشان می  دهد که سمعک تا چه حد به بهبود وضعیت شنوایی کودک کمک کرده است.

پس از آن از والدین کودک خواسته می شود که تا ۲ سال اول هر ۳ ماه یک بار به کلینیک مراجعه کنند و وضعیت سمعک و شنوایی کودک را بررسی کنند.

پس از آن تا ۵ سالگی باید هر ۶ ماه برای تست مجدد مراجعه کنند و درنهایت پس از ۵ سال هر یک سال یک بار نیاز است تا برای بررسی وضعیت کودک و سمعک به کلینیک مراجعه کنند.

در کلینیک شنوایی و سمک نجوا با ارزیابی های دقیق کم شنوایی افراد مشخص می شود.و متخصصین شمعک مناسب را برای شما تجویز و تنظیم می کنند. همچنین این کلینیک سابقه طولانی در تجویز سمعک در کودکان دارد. 

 

 

 

 

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

تماس با نجوادرمان دارویی وزوزوزوز در کودکان