مشاوره رایگان
جهت دریافت مشاوره رایگان شماره خود را وارد نمایید

درمان سرگیجه


سرگیجه (Dizziness) حالتی است که فرد احساس چرخش یا عدم تعادل در سر خود می‌کند. به عبارت دیگر، سرگیجه حسی است که گویی شخص در حال حرکت است یا اشیا و محیط اطراف او در حال چرخش هستند.

این وضعیت می‌تواند نوعی از ناپایداری یا فقدان تعادل باشد که در آن فرد احساس می‌کند نمی‌تواند به‌خوبی روی پاهای خود بایستد. سرگیجه به‌خودی‌خود یک بیماری نیست، بلکه نشانه‌ای از وجود یک مشکل یا اختلال دیگر در بدن محسوب می‌شود.

بسیاری از افراد ممکن است در طول زندگی خود به دفعات دچار سرگیجه شوند که این حالت می‌تواند به صورت موقت یا در برخی موارد به صورت طولانی‌مدت ظاهر شود. در صورت بروز مکرر سرگیجه و عدم یافتن دلیل مشخصی برای آن که منجر به اختلال در فعالیت‌های روزمره فرد شود، باید به جستجوی علت‌ها و روش‌های درمانی مناسب پرداخت.

سرگیجه می‌تواند در هر سنی و برای هر فردی، صرف‌نظر از جنسیت، اتفاق بیفتد. در این مقاله، به بررسی علت‌های مختلف سرگیجه و عواملی که ممکن است منجر به بروز این حالت شوند، خواهیم پرداخت. اگر شما نیز با این مشکل مواجه هستید، همراه ما باشید تا به توضیحات و راهکارهای مفید بپردازیم.

برای سرگیجه چی خوبه

درمان سرگیجه به صورت تضمینی

سرگیجه به حالتی گفته می‌شود که یک فرد احساس می‌کند همه اجسام و‌اشیا اطراف آن در حال حرکت و چرخش می‌باشند در حالی که در واقعیت این طور نیست. ممکن است حالت سرگیجه همراه با حالت‌های دیگری از قبیل حالت تهوع و اسفراغ و یا عرق کردن و… باشد.

اگر به طور میانگین بگوییم که حدود ۴ درصد مردم از سرگیجه‌های متعدد رنج می‌برند می‌توان گفت که بین ۷ تا ۱۰ درصد این افراد دارای بیماری هستند.

علت‌های سرگیجه

با توجه به آمارگیری‌ها و تحقیق‌های انجام شده بیشترین علت سرگیجه بیماری‌هایی از قبیل منیر و لابیرنتیت و bppv می‌باشد. اما علت‌های دیگری از قبیل تومور مغزی و یا میگرن و یا آسیب مغزی و… می‌تواند موجب ایجاد سرگیجه باشد.

اما یکی از رایج‌ترین علت‌های سرگیجه اختلالاتی است که در گوش به وجود می‌آید و با گوش رابطه‌ی مستقیم دارد.

پیشنهاد مطالعه : درمان سرگیجه


سرگیجه واژه‌ای است که اغلب برای تعریف دو احساس مختلف بیان می‌شود. تعریف دقیق از سرگیجه بسیار مهم است، چراکه به پزشکتان در شناسایی مشکل کمک بسیاری می‌نماید که به دو نوع احساس سبکی سر و سرگیجه (دوران سر) تقسیم می‌شود.

سرگیجه دورانی یا واقعی حالتی است که فرد احساس می‌کند محیط اطرافش به دور سرش در حرکت یا چرخش است و یا اینکه محیط اطراف ثابت است امــا خودش در حال حرکت یا چرخش است.

همین احساس حرکت یا چرخش است که سرگیجه واقعی را از سایر انواع گیجی یا سبکی سرمتفاوت می‌کند. در سبکی سر بیمار احساس عدم تعادل می‌کند امـــا احساس حرکت وجود ندارد. بیمار می‌گوید سرم گیج رفت و یا چشم‌هایم سیاهی رفت.

درمان قطعی سرگیجه گوش میانی

علت‌های سبکی سر یا گیجی

 • افتادن ناگهانی فشار خون پس از بلند شدن ناگهانی
 • قند خون پایین
 • استرس و اضطراب
 • بیماری‌هایی که باعث از دست رفتن آب بدن می‌شوند
 • خونریزی‌های شدید اغلب داخلی
 • مصرف بعضی دارو‌ها

سرگیجه یکی از شایع‌ترین شکایات پزشکی است. سرگیجه این احساس است که وقتی نیستید حرکت می‌کنید یا ممکن است وقتی اینگونه نباشند، حوادث اطراف شما در حال حرکت است. سرگیجه می‌تواند شبیه به بیماری حرکتی باشد.

افرادی که سرگیجه را تجربه می‌کنند، عموماً این احساس را “احساس سرگیجه” توصیف می‌کنند یا احساس می‌کنند اتاق در حال چرخش است. سرگیجه همان سرسبز بودن نیست.
https://najvaclinic.com/video/
۱۷۰۷۰۸۱۷۵۳_VID_۲۰۲۴۰۲۰۱_۱۵۰۲۱۶ (۱) (۲). mp۴

افراد مبتلا به سرگیجه معمولاً آن را به عنوان احساسی توصیف می‌کنند:

 1. حال چرخش
 2. کج شدن
 3. در حال چرخش
 4. نامتعادل
 5. به یک جهت کشیده شدن

علائم سرگیجه می‌تواند همراه با موارد زیر باشد:

 1. حالت تهوع
 2. استفراغ
 3. سردرد
 4. هنگام راه رفتن گیر می‌کند
 5. حرکات غیرطبیعی یا لرزش چشم (نستاگموس)
 6. تعریق
 7. زنگ زدن در گوش
 8. کم شنوایی

شایع‌ترین علل سرگیجه عبارتند از:

 1. سرگیجه وضعیتی حمله‌ای خوش خیم (BPPV)
 2. بیماری Meniere
 3. سرگیجه شروع حاد

انواع سرگیجه

دو دسته سرگیجه وجود دارد.

سرگیجه محیطی

سرگیجه محیطی در نتیجه مشکلی در گوش داخلی یا بخش دهلیزی عصب رخ می‌دهد.
حدود ۹۳ درصد موارد سرگیجه سرگیجه محیطی است،

ناشی از یکی از موارد زیر است:

سرگیجه وضعیتی حمله‌ای خوش خیم (BPPV):

متعاقب تغییرات خاص در موقعیت سر شما ایجاد می‌شود. وقتی اتفاق می‌افتد که ذرات کلسیم کوچک در کانال داخلی گوش جابه جا می‌شوند.  گوش داخلی در مورد حرکات سر و بدن نسبت به گرانش سیگنال‌هایی را به مغز ارسال می‌کند. این به شما کمک می‌کند تعادل خود را حفظ کنید. علت BPPV کاملاً مشخص نیست می‌تواند به دلیل سن باشد.

بیماری منییر

بیماری منییر یک اختلال گوش داخلی است که بر تعادل و شنوایی تأثیر می‌گذارد.  این یک اختلال گوش داخلی است که تصور می‌شود در اثر ایجاد مایعات و تغییر فشار در گوش ایجاد می‌شود. این بیماری می‌تواند به همراه زنگ زدن در گوش (وزوز گوش) و افت شنوایی باشد.

وستیبولوپاتی حاد محیطی (APV)

وستیبولوپاتی حاد محیطی (APV) التهاب گوش داخلی است که باعث بروز ناگهانی سرگیجه می‌شود.

فیستول حاد

فیستول حاد یا ارتباط غیر طبیعی بین گوش میانی و گوش داخلی

 فرسایش کلستئاتوما

فرسایش کلستئاتوما یا فرسایش ناشی از کیست در گوش داخلی

اتواسکلروز

اتواسکلروز یا رشد غیر طبیعی استخوان در گوش میانی

برخی دارو‌های خاص

برخی دارو‌های خاص مانند آنتی بیوتیک‌های آمینوگلیکوزید، سیس پلاتین، دیورتیک‌ها یا سالیسیلات‌ها

 آسیب دیدگی

آسیب دیدگی (مانند آسیب به سر)

 التهاب عصب دهلیزی (نورونیت) که معمولاً مربوط به عفونت (معمولاً ویروسی) است.

 تحریک و تورم گوش داخلی (لابیرینیتیت)

این یک مشکل گوش داخلی است که معمولاً مربوط به عفونت (معمولاً ویروسی) است. این عفونت باعث ایجاد التهاب در گوش داخلی در اطراف اعصاب می‌شود که برای کمک به تعادل بدن بسیار مهم است.

فشار بر عصب دهلیزی

فشار بر عصب دهلیزی، معمولاً از تومور غیر سرطانی مانند مننژیوما یا شوانوما

سرگیجه مرکزی

سرگیجه مرکزی هنگامی رخ می‌دهد که مشکلی در مغز به ویژه مخچه ایجاد شود. مخچه بخشی از مغز است که هماهنگی حرکات و تعادل را کنترل می‌کند.

علل سرگیجه مرکزی

علل سرگیجه مرکزی عبارتند از:

 1. سکته مغزی
 2. تومور در مخچه
 3. میگرن
 4. مولتیپل اسکلروزیس
 5. بیماری عروق خونی
 6. برخی دارو‌های خاص مانند ضد تشنج، آسپیرین و الکل
 7. تشنج (به ندرت)

عواملی که احتمال سرگیجه را افزایش می‌دهند

عواملی که احتمال سرگیجه را افزایش می‌دهند عبارتند از

 1. بیماری‌های قلبی عروقی به ویژه در افراد مسن
 2. عفونت گوش اخیر
 3. تاریخچه ضربه مغزی
 4. دارو‌ها: مانند دارو‌های ضد افسردگی و ضد روانگردان

تشخیص بیماری مرتبط با سرگیجه

درمان به علت بستگی دارد. درمان‌ها شامل برخی مانور‌های بدنی و در صورت لزوم دارو‌های ویژه‌ای به نام دارو‌های مسدود‌کننده دهلیزی هستند.

تشخیص بیماری مرتبط با سرگیجه بستگی به این دارد که:

 • شما سرگیجه واقعی دارید یا خیر
 • علت محیطی است یا مرکزی
 • عوارض تهدید‌کننده زندگی وجود دارد

متخصص می‌توانند با پرسیدن یک سؤال ساده سرگیجه واقعی را تشخیص دهد: “آیا جهان در حال چرخش است، یا احساس سبکی است؟ ” اگر به نظر می‌رسد دنیا در حال چرخش است، شما سرگیجه واقعی دارید. اگر سبکی هستید، سرگیجه را تجربه می‌کنید.

درمان سرگیجه

درمان سرگیجه بستگی به علت ایجاد آن دارد. در بسیاری از موارد، سرگیجه بدون هیچ گونه درمانی از بین می‌رود. این امر به این دلیل است که مغز شما با تکیه بر سایر سازوکار‌ها برای حفظ تعادل، قادر است حداقل تا حدودی با تغییرات گوش داخلی سازگار شود.

درمان سرگیجه


اما برای برخی، درمان لازم است و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • برای برخی از دلایل سرگیجه درمان‌های خاصی وجود دارد. یک سری حرکات ساده سر معروف به مانورEpley برای درمان BPPV استفاده می‌شود.
 • دارو‌هایی مانند پروکلروپرازین و برخی آنتی هیستأمین‌ها می‌توانند در مراحل اولیه یا بیشتر موارد سرگیجه کمک کنند.
 • بسیاری از افراد مبتلا به سرگیجه همچنین از آموزش توانبخشی دهلیزی بهره می‌برند، که این یک سری تمرین برای افراد دارای سرگیجه و مشکلات تعادل است.
 • توانبخشی دهلیزی که با هدف کمک به تقویت سیستم دهلیزی انجام می‌شود. این تمرینات مغز را به استفاده از نشانه‌های جایگزین بینایی و اختصاصی برای حفظ تعادل و راه رفتن می‌آموزد.
 • لازم است یک بیمار سرگیجه را مجدداً تجربه کند تا مغز بتواند با یک پایه جدید از عملکرد دهلیزی سازگار شود. پس از تثبیت حاد بیمار مبتلا به سرگیجه، استفاده از دارو‌های سرکوب‌کننده وستیبول باید به حداقل برسد تا تطبیق مغز با ورودی جدید وستیبولار تسهیل شود.

در کلینیک شنوایی و سمعک نجوا با بیش از یک دهه سابقه در ارزیابی و توانبخشی‌های مربوط به سرگیجه، ارزیابی و درمان سرگیجه زیر نظر گروهی از متخصصان انجام می‌شود و به روز‌ترین درمان‌های توانبخشی و مانور‌های سرگیجه نیز انجام می‌شود.

علل سرگيجه چيست؟

همواره سرگيجه به عنوان يه بيماري و اختلال بسيار ترسناك براي بيماران شناخته مي‌شود؛ زیرا در كمترین زمان ممكن بیماران كاملا حس تعادل خود را از دست می‌دهند، كنترل زمان و مكان بدن از دست می‌رود، حالت تهوع و سایر مشخصات سبب می‌شود به عنوان بدترین تجربیات یك بیمار در ذهن او و اطرافیان وی نقش ببندد.

مهترین علائم بیمار در حالت سرگیجه بشرح زیر است:

 • عدم توانایی‌ایستادن بر روی پا‌ها و حس عدم بالانس و تعادل
 • احساس چرخش سر و محیط
 • حالت تهوع
 • عرق كردن بدن
 • سیاهی رفتن چشم
 • احساس خالی شدن زیر پا‌ها

اما سرگیجه چگونه ایجاد می‌شود؟

بسیاری از بیماران زمانی كه دچار سرگیجه می‌شوند بر این باورند كه مغز آن‌ها دچار یك مشكل حاد شده است كه این تفكر سبب می‌شود بشدت ترس و استرس بر آن‌ها غلبه می‌كند و همین ترس می‌تواند وضعیت آن‌ها را بدتر می‌كند.

سرگیجه می‌تواند به چند علت ایجاد شود كه شایعترین آن‌ها عبارتند از:

 • اختلال در سیستم گوش داخلی (هم قسمت حلزونی، هم قسمت تعادلی گوش)
 • اختلال در مغز و قسمت مخچه
 • اختلال در سیستم قلبی عروقی
 • اختلال در تنظیم قند خون

شایعترین علت سرگیجه، اختلالات سیستم گوش داخلی است كه در این حالت به علت مشكلات عروقی، مصرف دارو‌های با سمیت گوش مثل چرك خشك كن‌ها و مشكلات ایمنی بدن عملكرد حلزون یا سیستم تعادلی گوش (مجاری نیم دایره) به طور ناگهانی دچار مشكل می‌شود كه در این اختلال می‌تواند یك گوش یا دو گوش را درگیر كند.

در این حالت چون سیگنال‌های عصبی گوش به صورت ناگهانی دچار كاهش می‌شود، مغز آن را به عنوان یك پیامد منفی در نظر می‌گیرد و سبب می‌شود سیستم‌هایی كه توسط مغز كنترل می‌شوند به شدت دچار اختلال شوند.

سیستم‌هایی كه توسط مغز كنترل می‌شوند اعمال حركتی و تعادلی بدن، عملكرد قلب و سیستم گوارشی است كه در این حالت مغز كنترلش بر این اندام‌ها مختل می‌شود و سبب می‌شود فرد نتواند روی پا‌های خود با‌ایستد و باعث می‌شود بیمار بشدت عرق كند و حالت تهوع داشته باشد.

در هنگام شروع سرگیجه بیمار باید چه كاری انجام دهد؟

در این مرحله لازم است بدون تلف كردن وقت به اورژانس مراجعه كند. سپس تا حد ممكن حالت دراز كش داشته باشد و چشم‌های خود را ببندد. در مراحل اولیه سرگیجه می‌توان با تجویز دارو‌های ضد التهاب و كورتن واكنش بدن به اختلال به وجود آمده را كاهش و حتی سركوب كرد.

سپس با بهتر شدن وضعیت بیمار لازم است ارزیابی‌های اولیه همچون MRI (تصویربرداری مغز)، ازمایشات خون و غیره انجام شود تا احتمال اختلالات مغزی و قلبی و عروقی و قندخون كنار گذاشته شود.

حال زمانی كه از علت سرگیجه مطمئن شدیم لازم است جهت ارزیابی دقیق شنوایی و تعادل بیمار به متخصص شنوایی‌شناسی ارجاع داده شود. در این مرحله لازم است تست‌های زیر به دقت انجام شود:

 1. تست ادیومتری یا همان نوار گوش
 2. تست تمپانومتری: جهت بررسی وضعیت گوش میانی و احتمال عفونت گوش
 3. تست ABR: جهت بررسی حلزون گوش و عصب گوش
 4. تست ECOGH: جهت بررسی وضعیت فشار حلزون گوش
 5. تست VNG: جهت بررسی سلامت راه‌های عصبی گوش و مخچه و راه‌های بینایی
 6. تست VHIT: جهت بررسی عملكرد مجاری نیم دایره (مجاری نیم دایره مسئول حركات پرخشی بدن است)
 7. تست VEMP: جهت بررسی عملكرد اتریكول و ساكول (اتریكول و ساكول مسئول حركات افقی و عمودی بدن است)

به شكل زیر توجه كنید:

درمان فوری سرگیجه در خانه


همانطور كه دیده می‌شود در كنار حلزون گوش چندین ارگان دیگر وجود دارد كه اسم آن‌ها مجاری نیم دایره است. متأسفانه به علت آموزش‌های بسیار ضعیف در مدارس و جامعه عمده مردم از وجود چنین ارگانی و وظیفه آن بی‌اطلاع هستند و بر این باور هستند كه گوش تنها وظیفه شنیدن را برعهده دارد و نمی‌دانند وظیفه حفظ تعادل بدن را نیز بر عهده دارند.

بعد از اینكه دقیقاً مشخص شد كدام ارگان دچار مشكل شده است مرحله بعد انجام تمرینات درمانی است. در سرگیجه‌هایی كه به علت گوش است معمولاً با حركت سر یا بدن علائم سرگیجه ظاهر می‌شود.

وضعیت‌های معمول که باعث ایجاد سرگیجه می‌شود:

 • چرخش در تختخواب
 • دراز کشیدن
 • خم کردن سر
 • بالا نگاه کردن

دیگر شکایات بیماران شامل:

 • عدم تعادل(ساعت‌ها یا روز‌ها بعد از اتمام سرگیجه)
 • سبکی سر
 • احساس شناور بودن

همانطور كه گفته شد حركات سرگیجه گوش با حركات سر ایجاد می‌شود و بیماری كه مسئول این نوع سرگیجه است به اسم سرگیجه وضعیتی خوش خوشیم یا همان BPPV شناخته می‌شود.

در این بیماری مجاری نیم دیاره تحت تأثیر قرار می‌گیرند و شروع بیماری با كنده شدن و جدا شدن یك سری سنگ‌های ریز است كه وارد این مجاری نیم دایره می‌شود.

در این حالت زمانی كه فرد سرش را به یك سمت بچرخاند این سنگ‌ها به سمت مقابل حركت می‌كنند و سبب می‌شود پیام عصبی اشتباه به مغز ارسال شود؛ زیرا چشم‌ها و گردن مثلاً پیامی را به مغز ارسال می‌كنند كه سر به سمت راست حركت كرده است اما گوش‌ها پیامی را ارسال می‌كنند كه سر به سمت چپ حركت كرده است.

این عدم همخوانی اطلاعات در مغز به عنوان به پیام اشتباه تفسیر می‌شود و سبب می‌شود بلافاصله سرگیجه و علائم همراه آن در بیمار ظاهر شود.

در هر گوش ۳ عدد مجاری نیم دایره وجود دارد

 1. مجاری نیم دایره افقی
 2. مجاری نیم دایرجلویی
 3. مجاری نیم دایره عقبی

به كمك تست‌های كه متخصص شنوایی‌شناس انجام می‌دهد می‌توان دقیقاً تشخیص داد كدام گوش و كدام مجاری نیم دایره درگیر شده است. سپس طبق محل دقیق ضایعه تمرین مورد نیاز بر روس سر بیمار انجام می‌شود و این تمرینات به همراه بیمار آموزش داده می‌شود كه در منزل هم این تمرینات انجام شود.

طبق آمار درگیر شدن مجاری نیم دایره به شرح زیر است

 • مجاری نیم دایره افقی: حدود ۱۴ درصد
 • مجاری نیم دایرجلویی: حدود ۳ درصد
 • مجاری نیم دایره عقبی: حدود ۸۳ درصد

اگر هر یك از مجاری زیر درگیر شود بیمار علائم متفاوتی را بیان می‌كند مثلاً در

مجرای لترال: بیمار می‌گوید هنگام غلط زدن در خواب دچار سرگیجه می‌شوم.

 مجرای عقبی: بیمار می‌گوید زمانی كه سرم را به سمت عقب خم می‌كنم (مثلاً خوابیدن در تخت خواب یا بلز كردن كلبین كابینت ) دچار سرگیجه می‌شوم.

 مجرایی جلویی: بیمار می‌گوید زمانی كه سرم را به جلو خم می‌كنم دچار سرگیجه می‌شوم
حال متخصص شنوایی‌شناسی طبق مجرای درگیر تمرین لازم را انجام می‌دهد.

مثلاً اگر مجرای افقی درگیر شود: در بیماران با درگیری مجرای افقی از مانور Roll استفاده کنیم. گاهی به این نوع تمرین درمانی، تمرین باربیكیو (سیخ كباب) گفته می‌شود.

نحوه انجام این مانور درمانی بشرح زیر است، لازم است دقیقاً طبق مراح زیر تمرین را انجام دهید در غیر این صورت بهبودی حاصل نمی‌شود:

 1. بیمار به حالت طاق باز قرار می‌گیرد و سر با زاویه ۲۰ درجه به سمت بالا قرار می‌گیرد.
 2. سپس سر به سرعت به یک طرف می‌چرخد و تا ۱ دقیقه در همین حالت می‌ماند.
 3. سپس به سرعت به طرف مخالف می‌چرخد و بدن باید به حالت خوابیدن روی شكم قرار بگیرد و حدود ۱ دقیقه در این حالت بمانید.
 4. حال در مرحله ۴ دوباره سر به سمت مخالف چرانده می‌شود و حدود ۱ دقیقه در این حالت بمانید.
 5. در مرحله ۵ حالت و پوزیشن سر باید همچون مرحله ۴ باشد ولی باید بدن چرخانده شود و بر روی‌شانه‌های خود بخوابید.
 6. در مرحله اخر به آرامی بر روی كمر خود بلند شوید و سر خود را صاف كنید.

در شكل زیر نحوه انجام این ۶ مرحله شرح داده شده است.

درمان سرگیجه گوش میانی


لازم است بعد از تمرین چندین نكته به دقت توجه شود:

 1. از انجام حركات سریع و نگهانی بشدت جلوگیری كنید
 2. به خاطر محدود كردن حركت سر باید از كولار (وسیله‌ایی برای فیكس گردن گردن كه در داروخانه‌ها وجود دارد) استفاده كنید.
 3. تا ۲ روز به طور كامل طاق باز نخوابید و زیر سر خود ۲ الی ۳ بالشت قرار دهید تا سر شما در حالت بالا قرار گیرد و یك زاویه ۳۰ درجه تشكیل دهد.
 4. اگر احساس كردید دوباره سرگیجه دارید طبق الگوی زیر تمرین را یك الی ۲ بار دیگر انجام دهید. معمولاً با درمان اول بیش از ۹۰ درصد بیماران بهبود پیدا می‌كنند و با انجام تمرین ۲ و سوم كاملا مشكل حل می‌شود.

حال اگر مجرای جلویی و عقبی شما تحت تأثیر قرار گرفته است لازم است مقاله زیر به دقت مرور شود.

سرگیجه BPPV و مانور های تشخیصی آن

همه چیز در رابطه با سرگیجه در دوران بارداری

احساس سرگیجه در دوران بارداری بسیار شایع است. سرگیجه می‌تواند با احساس چرخش محیط، غش و عدم تعادل همراه باشد. شما همیشه باید سرگیجه و دیگر علائم خود را با پزشک در میان بگذارید، ممکن است شما نیاز به درمان سریع و جدی داشته باشید.

چندین عامل می‌توانند سبب سرگیجه در سه ماهه اول بارداری شوند:

تغییر هورمون‌ها و کاهش فشار خون

از همان ابتدای بارداری سطح هورومون‌ها در بدن شما تغییر می‌کند تا به افزایش جریان خون در بدن شما کمک کند و این جریان به جنین کمک می‌کند تا در رحم رشد کند. فزایش جریان خون ممکن است به تغییر فشار خون منجر شود. معمولاً در دوران بارداری فشار خون کاهش می‌یابد که به آن هیپوتنشن می‌گویند.

فشار خون پایین سبب می‌شود تا شما احساس سرگیجه را تجربه کنید به خصوص در هنگام تغییر وضعیت از خوابیده به نشسته و از نشسته به‌ایستاده.

پزشک شما در دوران بارداری مرتب فشار خون شما را رصد می‌کند اما نگران نباشید پس از پایان دوران بارداری فشار خون شما به حالت طبیعی باز می‌گردد.

استفراغ شدید حاملگی

در صورتی که شما از حالت تعوع و استفراغ شدید در دوران بارداری رنج می‌برید پس ممکن است دچار سرگیجه شوید. این اتفاق فقط در ابتدای بارداری به علت تغییر هورمون‌ها رخ می‌دهد.

اگر این مشکل را دارید پس ممکن است از غذا خوردن برای شما دشوار باشد و سبب سرگیجه و کاهش وزن در شما شود. برای درمان این مشکل پزشک ممکن است به شما رژیم غذایی خاص، بستری شدن به منظور دریافت مایعات اضافی و‌مانیتور شدن و دارو را پیشنهاد کند.

در سه ماهه دوم یا در طول دوران بارداری ممکن است علائم شما تقلیل یابد.

حاملگی خارج رحمی

سرگیجه می‌تواند در اثر حاملگی خارج رحمی رخ دهد. حاملگی خارج رحمی زمانی رخ می‌دهد که تخمک در خارج از بافت رحم به خصوص لوه فالوپ لانه گزینی می‌کند رخ می‌دهد. در این موارد شما سرگیجه، درد شکمی و خون‌ریزی رحمی را تجربه می‌کنید. پزشک برای رفع لانه گزینی دارو درمانی را توصیه می‌کند.

علل سرگیجه در سه ماهه دوم بارداری

فشار به رحم

اگر رحم در حال رشد شما به رگ‌های خونی فشار وارد کند، شما ممکن است چار سرگیجه شوید. این اتفاق در سه ماهه دوم و سوم رخ می‌دهد. دراز کشیدن به پشت سبب می‌شود تا جریان خون از اندام‌های تحتانی به سمت قلب به علت رحم بزرگ شده مسدود شود پس می‌تواند سرگیجه و علائم دیگ را سبب شود.

دراز کشیدن به پهلو از بروز این اتفاق جلوگیری می‌کند.

دیابت بارداری

شما دیابت بارداری را تجربه می‌کنید اگر میزان قند خون شما پایین باشد. دیابت بارداری زمانی رخ می‌دهد که تغییر هورمون‌ها سبب متأثر شدن مسیر ساخت انسولین در بدن شما می‌شود.
پزشک احتمال دیابت بارداری را در هفته ۲۴ تا ۲۸ بارداری بررسی می‌کند.

اگر دیابت بارداری تشخیص داده شود پس شما باید میزان قتد خون خود را مرتب چک کنید و از رژیم غذایی خاص و برنامه ورزشی پیروی کنید. سرگیجه، تعریق زیاد، لرزش و سردرد می‌تواند نشانه‌هایی از پایین بودن قند خون شما باشد پس بهتر است آن را با مصرف میان وعده و یا شکلات جبران کنید.

در نظر داشته باشید تا پس از آن چندین بار قند خون خود را چک کنید و از نرمال بودن آن اطمینان حاصل کنید.

سه ماهه سوم بارداری

عواملی که سبب سرگیجه در سه ماهه اول و دوم می‌شدند در سه ماهه سوم نیز می‌توانند سرگیجه ایجاد کنند. در سه ماهه سوم معاینات پزشکی اهمیت زیادی دارند. در سه ماهه سوم

نسبت به احساس غش کردن حساس باشید تا از افتادن ناشی از آن جلوگیری کنید. در هنگام برخاستن دقت کنید و از‌ایستادن برای مدت طولانی پرهیز کیند.

علت‌های سرگیجه در دوران بارداری

یک سری از عوامل در تمام دوران بارداری می‌توانند موجب سرگیجه شوند:

 1. کم خونی یا آنمی: کاهش تعداد گلبول‌های قرمز خون سبب آنمی می‌شود. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که مقدار آهن و فولیک اسید در بدن شما کم باشد. آنمی علاوه بر سرگیجه سبب احساس خستگی، رنگ پریدگی و نفس تنگی می‌شود.  آنمی در هر دوره‌ای از بارداری ممکن است رخ دهد. پزشک ممکن است مصرف آهن و فولیک اسید را به شما توصیه کند.
 2. کم آبی: کم آبی در هر زمانی ممکن است رخ دهد؛ در سه ماهه اول تهوع و استفراغ می‌توانند موجب کم آبی شوند و در اواخر بارداری کم ابی ممکن است به علت نیاز بیشتر بدن شما به آب رخ دهد. در اوایل بارداری باید حداقل ۸ تا ۱۰ لیوان آب مصرف کنید و به تدریج میزان آب مصرفی را افزایش دهید.
 3. سرگیجه مشخصاً ارثی نیست و شرایط و سندرم‌های متعددی می‌توانند آن را ایجاد کنند. در بروز سرگیجه گاهی اوقات وراثت و زنتیک دخیل هستند و باعث بروز سرگیجه به صورت خانوادگی می‌شوند.
 4. اگر شما از سرگیجه رنج می‌برد، وراثت و ژنتیک می‌توانند در آن دخیل باشند.

برخی از علل سرگیجه که ژنتیک و وراثت در آن دخیل است:

آتاکسی، سرگیجه میگرنی، منییر

 • تغییر وضعیت در هنگام خواب کاملاً طبیعی است اما برای افرادی که از سرگیجه رنج می‌برند، این مسأله می‌تواند مشکل ایجاد کند.
 • در موارد BPPV تغییر وضعیت سر سبب حمله سرگیجه می‌شود.
 • در بیماران منییری دراز کشیدن سبب ورود جریان مایع به گوش داخلی و وارد شدن فشار به آن می‌شود.

زمانی که سرگیجه رخ می‌دهد، چرخه خواب شما را به هم می‌زند. اختلال خواب و سرگیجه می‌تواند سبب اضطراب و عدم تمرکز شود. برای کاهش وقوع سرگیجه در خواب بهتر است به پشت بخوابید، به آرامی از خواب بیدار شوید و یک روتین مشخص خواب داشته باشید.

برای خلاص شدن از سرگیجه می‌توانید:

 • در اتاق تاریک و ساکت دراز بکشید
 • سر خود را در حین فعالیت‌های روزانه به آرامی حرکت دهید
 • هنگامی که احساس گیجی کردید، بنشینید
 • اگر احتمال افتادن در اثر سرگیجه را دارید، از وسایل کمکی هنگام راه رفتن استفاده کنید
 • در هنگام خوابیدن زیر سر خود دو یا تعداد بیشتری بالشت قرار دهید تا سرتان بالا‌تر از سطح افق قرار گیرد.
 • بلافاصله از حالت خوابیده به نشسته و از نشسته به‌ایستده تغییر وضعیت ندهید
 • سعی کنید آرام باشید، اضطراب سرگیجه شما را بدتر می‌کند.

برای سرگیجه چی خوبه؟

برای درمان سرگیجه، علت موجب آن باید تشخیص داده شود. اگر سرگیجه مزمن یا شدید باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کرده و مشکل را مورد ارزیابی قرار دهید. پزشک ممکن است تست‌ها و تصاویر تشخیصی از جمله آزمایش خون، تصویربرداری از مغز و آزمون‌های تعادلی را انجام دهد تا علت سرگیجه را مشخص کند.

درمان سرگیجه معمولاً به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 1. درمان عوارض: اگر سرگیجه ناشی از عوارض دیگری مانند بیماری منییر یا بیماری حرکت باشد، دارو‌ها مانند سیناریزین ممکن است توصیه شود.
 2. تغییرات در سبک زندگی: مصرف مواد مخدر و الکل را کاهش داده، استرس را کاهش داده، خواب کافی را تضمین کرده و رژیم غذایی سالم را رعایت کنید.
 3. فیزیوتراپی: تمرینات تعادل و توازن ممکن است به بهبود علائم سرگیجه کمک کند.
 4. درمان دارویی: در برخی موارد، دارو‌هایی مانند آنتی‌هیستأمین‌ها یا دارو‌های ضد اضطراب ممکن است تجویز شوند.

با این حال، باید توجه داشت که هر درمان باید توسط پزشک تخصصی تجویز شود و بسته به علت و شدت سرگیجه تعیین شود.

درمان قطعی سرگیجه گوش میانی

علت اصلی سرگیجه گوش میانی عمدتاً مشکلاتی در گوش داخلی یا سیستم عصبی می‌باشد. برای درمان قطعی این نوع سرگیجه، باید ابتدا عامل ایجاد‌کننده آن تشخیص داده شود و سپس بر اساس آن برنامه درمانی انتخاب شود.

در صورتی که سرگیجه موجب شده از ترکیب عوامل مانند التهابات گوش داخلی، نقصان از راه سوائل درون گوش، یا مشکلات ساختاری مثل سنگ کلیه باشد، روش‌های درمانی متنوعی وجود دارد که شامل دارو‌ها، جراحی، فیزیوتراپی و تغییرات در سبک زندگی می‌شوند.

درمان قطعی سرگیجه گوش میانی نیازمند یک برنامه توسط پزشک متخصص است که شامل تشخیص دقیق، انتخاب درمان مناسب، و پیگیری‌های لازم برای ارزیابی پیشرفت بیمار می‌شود. بنابراین، مهمترین مرحله درمان، مشاوره با پزشک و اجرای دستورات اوست.

راهکار‌های سریع برای درمان سرگیجه در خانه

سرگیجه ممکن است به طور ناگهانی و غیرمنتظره ظاهر شود و برای بسیاری از افراد تجربه ناخوشایندی باشد. در این مواقع، استفاده از روش‌های ساده و مؤثر در خانه می‌تواند به تسکین سرگیجه کمک کند. در ادامه به برخی از راهکار‌های فوری برای درمان سرگیجه در خانه اشاره می‌شود:

استراحت در مکانی آرام و تاریک: اگر دچار سرگیجه شدید شده‌اید، بهتر است در یک محیط آرام و تاریک استراحت کنید. این کار می‌تواند به کاهش احساس چرخش و تهوع کمک کند.

تمرین تنفس عمیق: نفس عمیق کشیدن و تمرکز بر روی تنفس می‌تواند به تهوع و احساس چرخشی کمک کند. تمرین‌های تنفس عمیق می‌تواند شما را به آرامی وازموده و سرگیجه را کاهش دهد.

تمرینات حرکتی: برخی تمرینات ساده حرکتی می‌توانند به تعادل شما کمک کنند. به عنوان مثال، چرخاندن سر به آرامی به چپ و راست و خم شدن به سمت جلو و عقب می‌تواند احساس سرگیجه را کاهش دهد.

آب‌بندی مناسب: مصرف مقدار کافی آب می‌تواند به کاهش سرگیجه کمک کند. حتماً اطمینان حاصل کنید که بدن شما به اندازه کافی هیدراته شده است.

کنترل استرس و نگرانی: استرس و نگرانی می‌تواند عوارض سرگیجه را تشدید کند. بنابراین، تلاش کنید که آرام باشید و از تکنیک‌های کنترل استرس مانند تمرینات ذهنی و تمرینات آرامش استفاده کنید.

هرچند این راهکار‌ها ممکن است به تسکین سرگیجه در موقعیت‌های فوری کمک کنند، اما در صورت تکرار موارد سرگیجه یا شدت بیشتر آن، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا علت مشکل را تشخیص دهد و درمان مناسب را تجویز کند.

این راهکار‌ها می‌توانند به عنوان یک اقدام فوری در خانه برای کاهش اثرات سرگیجه مفید باشند، اما همواره بهتر است توجه داشته باشید که برای مشکلات مزمن یا شدید، بهتر است راهنمایی پزشکی حرفه‌ای دریافت کنید.
 

Beta feature

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه ها درباره درمان سرگیجه

سلام خسته نباشید ، من ۱۶ سالمه و هر ی چند وقت یکبار سرگیجه بدی میگیرم همراه با حالت تهوع ، وقتی حالم بهم بخوره بهتر میشم سرگیجمم درست میشه ، اما این دفعه با اینکه دوبار حالم بهم خورد ، بهتر نشدم و هنوز سرگیجه و حالت تهوع دارم علتش چیه؟ ممنون میشم راهنمایی کنین

سلام بدون شک سنگ های گوش شما به علت کاهش ویتامین د3 تکان میخورند. حتما باید مطب بیاید تا دکتر سنگ هارو به کیسه مخصوص خودشون برگردونه.


با سلام
من بیست سال پیش حدود دو سال سرگیجه داشتم و یهو بدون علائم میگرفت بهتر شدم و حدود یکسال اخیر به انواع بوی ادکلن سیگار و....حساس شدم و مشت فرمون میشینم گاهی انگار راحت نیستم یه جوریم کلمه ندارم برای اون حالم تو لاین سبقت میرم انگار از زانو به پایین روح داره از بدنم خارج میشه و یه نفر منو میکشه زودتر بیام لاین سمت راست تو سرعت بالا خیلی بدتر میشم سرعت پایین حس ناپایداری دارم.اخیرا هم از یه گوش حس گرما و داغی دارم داخل گوش گاهی.دکتر مانور داد هر روز هشت بار هر گوشو انجام بدم ولی روز چهارم بدتر شدم.ممنون میشم راهنماییم کنید اعتماد به نفس کاریم خیلی ضعیف شده.با تشکر از لطف و شکیبایی شما

سلام مورد شما فقط تکان خوردن سنگ گوش نیست چون عصب های تعادلیتون هم از بالانس خارج شدند که با دستگاه فیزیوتراپی عصب تعادلی درمان میشه.
آقای دکتر مرادی فرمودن کاملا درمان میشید باید وقت ویزیت بگیرید.


سلام من چندماهه که سردرد و سرگیجه مزمن دارم. چیزی دور سرم نمی چرخه فقط فشار توی سرمه. قرص بتاهیستین هم خوردم تاثیری نداشت. خیلی خارش گوش دارم. صدا بلند اذیتم می کنه. میخوام روی یه چیزی زل بزنم و تمرکز کنم چشمامم درد می گیره. تمرکزم خیللی . پایین اومده و بیقرارم. آزمایشم انجام دادم و قند و چربی اینا مشکلی نبود. به نظرتون مشکل از کجاست؟

سلام یا سنگ های گوشتون یا فشار حلزونتون جابه جا شده.
آقای دکتر مرادی فرمودن در یک یا دو جلسه درمانتون میکنن.
برای ویزیت وقت بگیرید از منشی ها.


سلام حدودا یک ساله که سرگیجه دارم سه چهار ماه اول بسیار شدید بود سه بار مانور انجام دادم و بتاهیستین و سیناریزین مصرف کردم کمی بهتر شدم ولی الان گاهی حس میکنم شناورم یا بعد از پیاده شدن از ماشین حس میکنم همه چیز تکون میخوره نمیتونم دو دقیقه بایستم و اصلا تعادل ندارم حس میکنم یکی ازگوشام پره گاهی هم گوشام خرت و خرت صدا میدن و تیر میکشن به نظرتون مشکلم چیه؟ واقعا خسته شدم مدام تو خونه ام.

با سلام این حالت را ناهمخوانی حسی میگن که باعث میشه عصب های گوش و چشم و حرکتی باهم خوب هماهنگ نباشن. با دستگاه فیزیوتراپی عصب گوش میشه دوباره بالانسشون کرد. این دستگاه رو فقط کلینیک شنوایی نجوا داره.


سلام وقت بخیر هروقت که چشمامو می بندم احساس می کنم که زمین زیر پام تکون می خوره و خیلی اذیت می شوم طوری که این اجازه نمیده استراحت کنم راه حل درمانش چیه آیا ترک سیگار یا ورزش باز کردن چشم حالت ها علیه هیچ مشکلی ندارم ولی موقع بستن چشم اینطوری می شوم میگن بیشتر برو ورزش کن و ترک کن سیگارو و به ادامه زندگیت رابده و این بهش اهمیت نده

سلام اگه در حالت دراز کشیدن ایجاد میشه رگ های سرتون بسته س اما اگر حتی در حالت ایستاده اینجوری میشید باید حتما فیزیوتراپی عصب گوش انجام بشه.


سلام من ۳۸ سالمه و از دوره راهنمایی که ۱۳ ۱۴ ساله بودم تا الان سالی ۲تا۳ بار دچار این حالت وحشتناک میشم، بزرگترین استرس زندگیم فکر کردن به این وضعیته. قرص بتاسرک که بهترین نوع بتاهیستینه هم تاثیر انچنانی روم نداره متاسفانه این مانوورها هم که درمان همیشگی محسوب نمیشه، آیا چاره ی همیشگی وجود نداره؟ مثلا عمل جراحی یا همچین چیزی؟

با سلام دقیقا بگید علائمتون چه طوریه برای مشاوره کامل تر به واتساپ این شماره پیام دهید 09109259377


سلام وقت بخیر من ۳۵ سالمه الان یه چندماهی هست سرگیجه و تهوع دارم دفعه اول دوروز بود خوب شد ولی الان یک هفته و قطع نمیشه خیلی اذیت میشم اول فکر کردم ویروسه ولی بعدا دکتر گفت احتمالا مایع گوشمه الان موندم چکار کنم لطفاراهنمایی بفرمایید حالم اصلا خوب نیست بعضی ها هم میگن شاید از اعصاب باشه.

سلام وقت بخیر ایا سرگجیتون با حرکت ایجاد میشه یا خیر؟ اگر با حرکت ایجاد میشه به سمت چپ هستش یا راست؟ و ایا وقتی بی حرکت هستید سرگیجه دارید؟


خدا خیرتون بده من آمدم مطب شما و دکتر با چندتا حرکت منو از شر چندین سال سرگیجه و زجر نجات دادن سال ها دنبال درمان بودم آنقدر بهم قرص و دارو داده بودن که هیچکدوم نتیجه نداشت


سلام من سالهاست سرگیجه یا گیجی دارم از این بابت هر دو رو نوشتم که دنیا به دور سرم نمیچرخه خودم حالت تکان تکان یا سبکی سر و خالی شدن زیر پا را دارم ارتروز گردن هم دارم میگرن شدید که با جرقه های نورانی سروع میشه همه ازمابشان ام ار ای سی تی اسکنو کلی درمان انجام دادم و نتیجه نداده.

با سلام شما میگرن وستیبولار دارید و براحتی قابل درمان است. تعجب می کنیم چرا سال هاست درمان نشدید. حتما از مطب برای شخص خود آقای دکتر مرادی وقت بگیرید


سلام بنده در هر پروازی مایع گوشم تکان میخورد که عمدتا" در هنگام برخواستن ونشستن رخ میداد اما در آخرین پرواز که 3 ساعت بود در طول پرواز وحتی دو روز پس از آن حالم بشدت بد بود وحاضر نیستم که از هواپیما استفاده کنم خواهشمنداست راهنمایی فرمائید چگونه میتوان به این مشکل غلبه کنم بطوریکه حداقل در طول پرواز حتی بصورت بی هوش قرار گیرم چون ناچارم ماه آینده پرواز بیش از 19 ساعت به کانادا داشته باشم و ازالان هر شب کابوس آن زمان را میبینم .خواهشمند هستم راهنمایی فرمائید

اقای دکتر مرادی می توانند سنگ های گوش تونو جا بندازند و مشکل تون برای همیشه بر طرف میشه. حتما ویتامین d تزریقی استفاده کنید. ویتامین نقش سیمان و داره و باعث میشه سنگ های گوش بهم بچسبند


عالی بود


من دوهفته بود مایع گوش راستم تکان خورده بود و شدت اول یکم کم شده بود ولی خوب نشدم اصلانمیتونستم روبه سمت راستم خم شم یابخوابم بلافاصله حالم بد میشد ولی رفتم نجوا آقای دکتر مرادی سرمو مانوور دادن خوب شدم خدا جوانی شونو بهشون ببخشه. چقدر پرسنل مطبشون با شعور و مهربانن

خداروشکر که تونستیم مشکل تونو حل کنیم


با سلام. من حدودا سه سال پیش یکبار شب هنگام دراز کشیدن سرگیجه گرفتم،همون موقع زیر سرم دوتا بالش گذاشتم و به پهلوی راست خوابیدم.روز بعد اثری از سرگیجه نبود.ولی از اون زمان تا بحال دو یا سه بار دیگه اون حالت برگشته و خیلی اذیت کننده است. متوجه شدم که مربوط به گوش چپم هست و گاهی اوقات احساس پری توی گوش چپم دارم و به صدای بلند هم خیلی خیلی حساس شده. تست شنوایی سنجی و نوار گوش دادم نرمال بود. من حدود 20 ساله که آلرژی شدید دارم که بصورت عطسه و آبریزش هست نمیدونم ارتباطی به این
موضوع داره؟گاهی هم زیر پام خالی میشه و حس سبکی سر دارم. لطفا راهنمایی کنید من کارمندم و استرس این سرگیجه روی کیفیت کار و زندگیم اثر منفی گذاشته. ممنون

سلام حتما باید آزمایش خون انجام بدید و توسط دکتر مرادی ویزیت شید. چون فرمودن امکان داره حالت خودایمنی داشته باشید.به خاطر همین بدنتون به گوشتون حمله می کنه.


سلام من چند ماهه که سرگیجه دارم اوایل خیلی شدید بود بعد خوردن دارو و مانور کمتر شده اما هنوزم موقع ایستادن تعادل ندارم وسرمو تکون میدم حس میکنم چیزی تو سرم تکون میخوره به خاطر گوشه؟ راهی داره؟

با سلام به این حالت میگن ناهمخوانی حسی. باید به کمک دستگاه فیزیوتراپی عصب گوش مغزتون رو دوباره با حس های بینایی و همچنین حرکتی و تعادلی گوش هماهنگ کرد. دستگاهش در کلینیک موجوده


برای بیماران عزیزی که مشکل مادر منو داشتن میخوام توضیحاتی بدم. مادر بنده بعد از تصادفی که ماشین بهشون زده بود دچار سرگیجه و وزوز گوش شده بودند و بالای 3 سال در خونه زندانی شده بودند و از رفتن تو کوچه و خیابان و از دست دادن تعادلشون می ترسیدن و صداهای بلند باعث میشدن وزوزشون بیشتر بشه و بیماری فراشنوایی گرفته بودند و از صداها می ترسیدند.. خیلی جاها ایشونو بردیم و لی درمان نشدن. یکی از همکاران اقای دکتر مرادی ایشونو معرفی کردن و فرمودن استاد شون بودند و مادر و پیش ایشون بردیم و خداروشکر بعد از 3 هفته درمان اساسی مادرم دیگه خودش میتونه راه بره و فراشنوایش کاملا درمان شد و دیگه از صدا نمی ترسه. وزوز گوش راستشون قطع شده و گوش چپشون هم بالای 80 درصد کم شده. خواستم بهتون بگم ناامید نشید و دنبال این درمان اقای دکتر مرادی برید. خدا بهشون عظت و سربلندی و سلامتی بده که مادر مارو بهمون برگردوندند.

باسلام. خداروشکر که مادر مشکلشون حل شد.. وزوز گوش و سرگیجه باهم زندگی بیمار و فلج می کنه. اما به لطف خدا مادرتون کاملا درمان شدند.


سلام یک سال و نیم که من سرگیجه دارم دکترا گفتن آب

گوشت هست ولی خوب نشدم چکار کن


سلام من دوسال پیش تصادف کردم ضربه مغزی شدم بعد یه سال و خورده ای دچار سرگیجه چرخشی شدم و با مصرف دارو بهتر شدم اما بازم دوباره دچار سرگیجه شدم و وقتی حالت های دراز کشیدن رو عوض می کنم و یهو از جام بلند میشم سرگیجه میگیرم و تعادل خوبی ندارم بعد چند دقیقه که ایستادم بهتر میشم به نظر شما ممکنه از مخچه باشه یا گوش میانی


سلام چند ماه پیش یه روز که از امتحانم بر می‌گشتم یک دفعه دچار
عدم تعادل شدم از اون روز همش تاری دید دارم و لرزش دید موقع دیدن یک جسمی در حالی که ثابت هستن لرزش دست و پا دارم و
سخت میتونم تمرکز کنم فکر میکردم که خوب بشم ولی نشد واقعا کلافه شدم درمان خانگی سراغ دارید


سلام وقت بخیر من سرگیجه دارم به صورتی که به عقب کشیده میشم حس میکنم روح ازبدنم خارج میشه دکترتشخیص میگرن دهلیزی دادند که حادهستش ومزمن شده متاسفانه به داروها هم حساسیت دارم وفقط ورزشهای توانبخشی روانجام میدم که برای درمان زمان بره آیا راه دیگری برای درمان سریعتروجودداره؟ممنون ازلطف وراهنماییتون


سلام مدت یکساله من یه حالتی توی سرم احساس میکنم سرگیجه ای که زمین دور سرم بچرخه یا تعادل از دست بدم نیست مثل ضعف توی سر هست .درکنارش میگرن هم دارم .ام ار ای دادم گغتن یه کیست ریز پشت مخچه هست که درمانی نداره و دارو جینکوگل دادن و اکتوسرک و بتاهیستین و یه داروی دیگه برای اختلال مغز .با استراحت و خابیدن این حالت برطرف میشه ‌بیشتر هم موقع ظهر این حالتو دارم گیج میزنه سرم و فقط باید دراز بکشم .گفتن شاید مشکل از گوش میانی هم باشه گاهی اوقات احساس پری و زنگ زدن در گوشم دارم .نمیدونم چیکار کنم خسته شدم

با سلام. موارد شبیه شما جز گیجی محسوب میشود نه سرگیجه. و تنها درمانش تحریک الکتریکی هست و این دستگاه درمانی در کلینیک نجوا موجوده


با سلام بنده هم از حدود ۳ سال پیش دچار مشکل سرگیجه و عدم تعادل و حالت تهوع شدید شدم که با دکتر رفتن های زیاد آخر متوجه شدن که علت جا به جایی مایع درون گوش هس و مانور ایپلی رو برام انجام دادن که تمام علائم کاملا از بین رفت ولی چیزی که هست اینه که مشکل سرگیجه ام هر چند ماه یکبار دوباره تکرار میشه نه به اون شدت قبل خیلی کمتر ولی دوباره به وجود میاد که با مانور دوباره از بین میره ولی بعد از چند ماه..... و این داستان همچنان ادامه داره بنده باید چه کارکنم و تا چند سال دیگه ممکنه همین طور ادامه داشته باشه؟

با سلام این مشکلتون براحتی با تزریق ماهانه یک عدد ویتامین د3 دوز 300.000 درمان میشه. شما باید تا اخر عمر این کارو انجام بدید و مصرف ماهی و زیاد کنید و حتما روزی یک ساعت جلو آفتاب باشید


سلام وقت بخیر
ببخشید من الان چند ساله درگیر سرگیجه هستم کارم توی بانک هست هنگام کار درست نمیتونم تعادل داشته سرم سنگین و گیج بینی کیپ میشه موقع بلند شدن کمی احساس میکنم الانه که بخورم زمین عرق میکنم حالت تهوع و...
البته اینم بگم دوسال پیش صبح بیدار شدنی کامل سرم گیچ رفت و افتادم بعد مراجعه به بیمارستان و... گفتن سنگ ریزه های گوش تکون خوردن رفتم دکتر گوش گفتن جا افتاد یکم بهتر شدم بعد چند ماه با زدن واکسن کرونا ها سرگیجه ها شروع و بدتر شد تا الان انواع دکتر رفتم یکی گفت افسرده ای چندین ماه قرص افسرده یکی گفت میگرن هست بیا بوتاکس بزنیم دیگری گفت ام اس هست بعدی گفت علایم پارکینسون و... واقعا خسته شدم چند بار گفتم این همه بیماری پس بزار خودمو تموم کنم
و... الآنم توی سایت شما این مطالب رو دیدم که انگار خیلیا علایم شبیه من هستن گفتم پیام بدم شاید فرجی بشه همین الان که دارم تایپ میکنم گردن درد و سردرد و گیجی واقعا نمی‌دونم چیکار کنم بعضی روزا این پشت گوشم اون استخوان مانند اینقدر درد میگیره میزنه تو سرم از درد ناله میکنم سمت راست هست
اگر ممکنه راهنمایی و کمک بفرمایید تا از شهرستان جهت مداوا بیام
ممنونم


سلام
آیا سرگیجه های عصبی و افسردگی با فیزیوتراپی اینا قابل درمان ؟؟؟


سلام وقت بخیر مادر من حدود ۷۰ سال دارد و در جوانی پرده گوش سمت چپ پاره شده است والان چند سالی هست که سرگیجه و حالت تهوع دارد و دکتر بهش قرص دیمن هیدرینات ۵۰ هر بار براش تجویز میکنه الان راهی دیگه واسه درمان دارد؟


دکتر بسیار باسوادی هستن من با تحقیق بسیار زیادی مرکز شماره پیدا کردم و شما مشکلمو تشخیص دادین سپاس گزارم


سلام وقت بخیر،من مدت ۳ماه هست که حالت سبکی سروگرگرفتن ناگهانی دارم زیرسرم بایدبلندباشه وحتمابه پهلوبخوابم پشت گوشم داغ میشه فشارقوی سرم گاهی حس میکنم حالت تهوع،تکررادرار،صدای بلنداذیتم میکنه،توی گوشم گاهی صدای سوت حس میکنم وتپ تپ میکنه ممکنه راهنماییم کنیداطراف گوشم دست میزنم حالت تهوع میگیرم

با سلام شما دچار سکته گوش شدید حتما باید داروهای ضدالتهاب مصرف کنید مثل بتا هیستین. حتما برای ویزیت آقای دکتر مرادی وقت بگیرید که مزمن نشه. چون اگر زیاد بگذره درمانش خیلی سخت میشه. افراد مثل شما در کمتر از 2 هفته کاملا خوب میشن


سلام وقتتون بخیر بنده ۲۵ سالمه مدت ۶ ماه هست که به مدت سه دوره چند روزه دچار سنگینی سر حالت چرخش داخل سرم گیجی و تهوع شدید دارم و بعضی روزها حس میکنم داخل گوشم پر شده و فشار شدید داره خوب میشه مجدد برمیگرده دقت که کردم مواقعی که استرس زیاد دارم این اتفاق میوفته اما سری آخر درحال ورزش کردن بودم که شب تین حالت رخ داد و چند هفته من به همین شکل باقی میمونم قرص بتاهیستین اثر چندانی روم نداره نمیدونم مشکل از کجاست ممنون میشم کمکم کنید

باسلام. یا سنگ های گوش ما جابجا شده یا عصب تعادلی گوش داخلی تون التهاب داره. در دو حالت براحتی قابل درمانه به کمک مانور اپلای و تحریک فیزیوتراپی عصب گوش داخلی. شما دچار تغییر فشار گوش داخلی نشدید یا به اصطلاح میگن مایع گوش بهم ریخته. چون اگر بودید دارو بتاهیستین کاملا شما رو خوب می کرد


سلام وقت بخیر من ۲۴ ساعت شبانه و روز چیزی به
عنوان سرگیجه ندارم اما احساس می کنم که زمین زیر پام خالی میشه و نور توی چشمام می زنه و رفتم پیش دکتر گوش اون هم گفت که مایه گوشم تکون خورده و یک سری قرص هم به من دادم و.ورزش هم به من توصیه کردند که ۹۰ درصد شرایط با ورزش های مربوط به آن درست میشه اما قرص ها هم هیچ تاثیری روی من نداره و هیچ کاری هم انجام نمیدم و خانواده و بقیه بهم میگن که اراده ات ضعیفه و واقعا بی عرضه ای که اعصاب همه رو داری خورد می کنی و می گین پاشو برو به زندگیت برس آیا همه اینا واقعا یک بهانه است و لوس بودن و ادا درآوردن طوری که در عرض ۳ هفته برمیگردی اگه اراده کنی

این حرفشون کاملا اشتیاهه. شما براحتی درمان میشید باید اصولی درمان امجام شود. بدون شک و 100 درصد بهتون میگم. پیش آقای دکتر مرادی از مطب وقت بگیرید در عرض یک هفته تمام اون احساسی که انگار جاذبه نیست و زیر پاتون خالی میشه و احساس سبکیسر و حتی انگار زیر پا خالی میشه از بین میره


سلام دکتر من حدود یک سال پیش مایع گوشم تکون خورد رفتم دکتر قرص بتاهستین برام تجویز کردن،بعد از حدود دو ماه دوباره حالم خراب شد دوباره رفتم دکتر واین باردکتر چندتکه عفونت خشک رواز گوشم بیرون آورد وباز همون قرص رو برا نوشتن الان روزی یک قرص بتاهستین میخورم ولی احساس سبکی سر وخستگی چشم رو دارم ویه کم بی تعادل هستم لطفا بفرمایید اولا تا کی باید اون دارو رو مصرف کنم وبرای درمان قطعی سرم چکارکنم ضمنا من در ایلام زندگی میکنم وکارگرم وامکان مراجعه حضوری برام کمی سخته

با سلام دارو مسکن مسکن میمونه و درمان نمی کنه. اگر اصولی مانور اپلای انجام شود تا اخر عمر خوب مبشید و تمام علائم تون از بین میره


سلام
برای من مشکلی درگوش میانی پیش امده ک ب اصطلاح میگن اب گوش طرف تکان خورده ک باعث بی تعادلی حالت تهوع وسرگیجه های شدید میشدم.کلی هزینه وازمایش های مربوط ب گوش وازمایش ام ار ای وسی تی اسکن سرم ومانور درمانی انجام دادم وداروهای منگ کننده ک اصلا اوظاع بنده راخوب نمیکردن بعدچندماه درگیری بابیماری گوش میانی ونداشتن تعادلم ک همش درحال زمین خوردن بودم وسرگیجه های بدی روتجربه کردم.سراخرمراجعه کردم ب دکترسنتی دکترسنتی بهم گفت ب دلیل خوردن سردیجات مانندپنیرمحلی دوغ ماست محلی ماهی برنج طبع بدنم سردشده وازسرد ب سردخشک تبدیل شده منجرب سرگیجه های شدیدشده ام باتجویزدمنوش ژینکوجینکو یاهمان درخت کهن چینی وگل گاوزبون وگل ودارچین وزنجبیل ونبات وخوردن ان.خوردن عسل وچهارشیره انگور انجیرو…..وخوردن غذاهای گرم مانندفسنجون باگردووبادام درعرض چندروزخوب خوب شدم

با سلام. شما بدون شک دچار نارسایی عروقی تعادلی گوش شدید دقیقا یکی از روش های درمان اون مصرف دارو جینگوبیلوبا و غذاهای طبع گرمه. چون با این کار عروق گشاد میشن و خون وارد قسمت تعادلی گوش میشه


سلام خدمت شما ببخشید مادرم نزدیک یک ماهه سرش گیج میره ولی نه اینکه همه چی دور سرش بچرخن مثلا نمیتونه متمرکز بشه روی یه نوشته میگه سرم یه جوری میشه یه مدته میگه بالای سرم سنگین میشه انگار فشار سرش زیاد میشه بعد چند لحظه بهتر میشه یه بار میگه انگار موهام رو میکشن رو بالا و حالت تعادل راه رفتنش کامل نیست گاهی میخواد لو بره .سرش رو پایین یا بالا میگیره حالش بد میشه انگار تو سرش یه چیزی میشه و در این حالات مثل سر گیجه ،فشارش دائم بالا میره با دارو میاد پایین دوباره میره بالا ،کاملا بی اشتهاس اصلا چیزی نمیتونه بخوره حتی به زور. صدای بلند اذیتش میکنه .رفته بود تست شنوایی میگفت خیلی اذیت شدم .دکتر قلب رفته ،مغز اعصاب رفته، اسکن از سرش داده ،دکتر گوش وحلق وبینی رفته ولی درمان نشده تو رو خدا کمک کنید نمیدنیم مشکلش چیه تو ماشین میشینه بدتر میشه ظاهرا، ولی با چرخش سرش حالش بد نمیشه ولی با بالایا پایین انداختن سرش حالش رو بد میکنه .وزوز نداره وشنوایش هم کم نشده لطفا راهنمایی کنید .سپاسگزارم

با سلام. بالانس بین عصب شنوایی و عصب چشمی و عصب سر و گردن بهم ریخته. این سه عصب در مغز بهم وصل میشن و باعث میشن فرد تعادلشو حفظ کنه و بتونه روی نوشته ها تمرکز کنه و در حین حرکت حالت 3 بعدی بدن و تشخیص محل جاذبه و تشخیص بدن. با تحریک فیزیوتراپب عصب گوش مشکل مادرتون براحتی حل میشه. بدون شک


سلام
حدودا ۱۲ سال پیش درچارچوب سرگیجه و حالت تهوع شدید شده بود و با پیگیری و انجام ام آر آی متخصص گوش و حلق و بینی بهم قرص
پنتوکسی فیلین و سیناریزین و بتاهیستین تجویز کردن، بعد از مصرف این دارو ها به مدت دوهفته خوب شوم ، اما از عید ۱۴۰۲ مجددا همون مشکلات سرگیجه و وز وز گوش و ... شروع شده، حتی قرص بتاسرک رو هم مصرف میکنم ، چند روزی خوب میشم اما دوباره علائم پیش میاد همه آزمایشات تعادل سنجی و اکو جی و ... هم انجام دادم و متخصص گفت که بیماری مینیر نیست تو رو خدا راهنمایی کنید خسته شدم از این وضعیت

با سلام. هیچ سرگیجه بدون درمان نمی مونه یا سنگ گوشتون جابجا شده که درمانش تنها در 48 ساعته یا عصب تعدل گوشتون فشار روشه که اون حدودا 14 روز فیزیوتراپی با دستگاه لازمشه. در کل خوب میشید اصلا نگران نباشید


سلام خسته نباشید
فیزیوتراپی نرومدلاسیون چجوری انجام می شه ممنون می شم یکم توضیح بدید ایا با این روش وزوز گوش هم کامل قطع می شه

در این روش اعصاب آسیب دیده و تنبل گوش اعم از قسمت شنوایی و تعادل درمان میشن و مشکل وزوز گوش و سرگیجه درمان میشن. درمان به روش الکتریکی است و بیمار چیزی احساس نمی کند. این روش با روش های شوک الکتریکی فرق می کند و اشتباه نگیرید


سلام وقت بخیر بنده حدود سه ماه پیش گوشم تو سالن ورزشی ضربه خورده طوری که صورت وبالای چشمم ورم کرد و از اون روز به بعدسرگیجه،کم شنوایی،عدم تعادل و احساس میکنم ی چیزی .داخل گوشم جاذبه جا میشه مث آب وسرم هم سنگینه

باسلام سنگ های گوش تون تکون خورده. براحتی درمان میشید باید تو مطب آقای دکتر ویزیتتون کنند. سریعا اقدام کنید که اینقدر اذیت نشید


سلام
من سالهاست سرگیجه یا گیجی دارم از اینبابتهر دو رو نوشتم که دنیا به دور سرم نمیچرخه خودم حالت تکان تکان یا سبکی سر و خالی شدن زیر پا را دارم
ارترپز گردن هم دارم میگرن شدید که با جرقه های نورانی سروع میشه
همه ازمابشان ام ار ای سی تی اسکنو کلی درمان انجام دادم و نتیجهنداده

با سلام شما میگرن وستیبولار دارید و براحتی قابل درمان است. تعجب می کنیم چرا سال هاست درمان نشدید. حتما از مطب برای شخص خود آقای دکتر مرادی وقت بگیرید


سلام.تحریک الکتریکی نورومدولاسون چند جلسه طول می کشه؟ چون ما میخاییم از شهرستان بیاییم


سلام خسته نباشید من امروز صبح با سرگیجه لزخواب بیدلرشدم طوری ک همه جادورسرم میچرخید باکمی استرلحت درست شد دوباره ک سرم و چرخوندم همه جا چرخید الان خوبم فقط حالت منگی و تهوع دارم ازچی میتونه باشه و راه درمانش چیه

سلام سنگ های گوشتون تکون خوردن. باید حتما ویتامین د3 تزریقی دوز 300 هزار تزریق کنید و گردنی مخصوص افراد دیسک گردن از نوع نرم تهیه کنید و از مطب وقت بگیرید. باید سنگ های قسمت تعادل گوشتونو دوباره برگردونیم سر جای خودش


سلام من 16 سالمه و از بچگی که یادم میاد سالی 2 الی 3 بار سرگیجه های شدید میگیرم و تا چند روز باید توی خونه بخوابم و بعد از اینکه استفراغ میکنم حالم بهتر میشه و این ترس از سرگیجه زندگی من را دچار مشکل کرده . وقتی سرم گیج میره سریع هر جایی و تو هر حالتی باشم سریع باید سرم را بزارم رو زمین و هر چند دقیقه یکبار سرم به صورت وحشتناک گیج میره این سرگیجه ها میتونه به علت مشکلات معده ای باشه ؟


سلام خسته نباشید
من پارسال کرونا گرفتم بعد از اون گوشم شروع کرد صدای باد دادن وسرگیجه داشتن که به دکتر مراجعه کردم گفت گرفتگی لوله استاش هست و رینیت بینی بهم آنتی هیستامین داد یه چند ماهی گذشت و بعدش قرص هارو قطع کردم الان سرگیجه دارم و مشکلم حل نشده کامل می خواستم بدونم با مانور درمانی حل می شه در ضمن من یه دکتر دیگه رفتم گفتن دچار افزایش فشار گوش شدی ممنون می شم کمکم کنید

با سلام. شبیه مورد شما در دوران کرونا بسیار زیاد شد. ناهمزمانی عصبی شاید بهترین واژه برای این بیماری باشه. مشکل شما براحتی در 20 جلسه فیزیوتراپی نورومدولاسیون عصبی شنوایی و عصب تعادلی گوش درمان میشه. بغیر این روش هیچ د ارو یا درمانی نمی تونه وزوز گوش و سرگیجه کرونا را درمان کنه. برای ویزیت می توانید با منشی های کلینیک هماهگ کنید.


سلام، آیا بعد از مانور گوش حالت تهوع شدید داشتن طبیعی هستش؟!

با سلام. تا 24 ساعت بله اما بعد از آن غیر طبیعی است و باید دوباره مانوور با دقت انجام شود


آقا امید سلام. منم مثل شما مشکل سرگیجه دائمی داشتم. هفته پیش روز دوشنبه آقای دکتر مرادی منو دیدن و مانور برام انجام دادن. سرگیجه م 80درصد کم شد و 5شنبه قبل هم رفتم و یسری دیگه برام انجام دادن. الان از یک شنبه هیچ سرگیجه ایی ندارم. من 2 سال دام مثل خودت عذاب می کشم. زودتر برو پیش آقای دکتر. واقعا دستشون شفاس


سلام امید هستم میگم موقعی که چشمامو می بندم این اتفاق برام می افته که زمین و خودم میچرخیم درست مثل تو قایق بودنه و وزوز گوش هم زیاد دارم طوری که این ۲ حالت دارن منو اذیت می کنند و آزار میدن و هیچ آرامشی برای خوابیدن یا داشتن خواب راحت ندارم و هی بعدش هم استرس و اضطراب و ترس شدید می گیرم و شب ها هم با قرص خواب به خواب میرم این حالت از چه نوعی هستش و اسمش واقعا چیه چون واقعا سردرگمی و قرص های اعصاب هم می خودم اما جواب نمیده و هی بیشتر به سیگار رو می آورم طوری که اصلا ارامش ندادم از صبح تا غروب آن هم همیشه موقعی که چشمامو می بندم سرگیجه نیست ولی احساس اینکه من و زمین دور خودمان مثل قایق می چرخیم و وزوز گوش هم داریم آقای دکتر مرادی ابن مشکل بسیار آزار دهنده چیه و اسمشم واقعا چیه

به این حالت سرگیجه خوش خیم وضعیتی می گویند. درمانش بسیار آسانه و موفقیت درمان در تمام مقالات و بیمارهای خود کلینیک دقیقا 100 درصده. حتما برای ویزیت وقت بگیرید . بیشتر از این خودتونو اذیت نکنید


سلام آقای دکتر مرادی بنده ۲۸ سال سن دارم و دچار یک سرگیجه دورانی شدم و موقی که از خواب بیدار می شم تا زمانی که ساعت ۸.۳۰ دقیقه شب به خواب نمی روم و آن هم با. استفاده از قرص خواب علاعم اش هم جوریه که سرگیجه ندارم اما احساس می کنم که زمین روی پام خالی میشه و گوش وزوز میکه و بابا و پایین می شم و سیگار هم خیلی زیاد می کشم هر روز جوری که احساس دریا زدگی می کنم تا شب بخوابم و هرروز هی بدتر از دیروز می شوم آقای دکتر مرادی مشکل از چیه

با سلام اگر سرگیجه همراه با وزوز باشه حتما مربوطه به سیستم گوش داخلی. طبق موارد گفته شده احتمالا سنگ های گوش تون جابجا شدن یا فشار گوش داخلی تون بالا رفته. باید یک تست ازتون بگیریم که ببینیم دقیقا کدومشونه. در هر دو حالت درمان قطعیه و راحته


سلام آقای دکتر مرادی بنده ۲۸ سال سن دارم و دچار یک سرگیجه دورانی شدم و موقی که از خواب بیدار می شم تا زمانی که ساعت ۸.۳۰ دقیقه شب به خواب نمی روم و آن هم با. استفاده از قرص خواب علاعم اش هم جوریه که سرگیجه ندارم اما احساس می کنم که زمین روی پام خالی میشه و گوش وزوز میکه و بابا و پایین می شم و سیگار هم خیلی زیاد می کشم هر روز جوری که احساس دریا زدگی می کنم تا شب بخوابم و هرروز هی بدتر از دیروز می شوم آقای دکتر مرادی مشکل از چیه


سلام. پسر من الان 7 ساله هست. دیروز تو فوتبال سرش خورده به تیرک دروازه. حالش بد بود. امشب خواست بره دسشویی خیلی جیغ زد و همش داد میزد سرم میچرخه. بچم خیس عرق شده بود. الن ساعت 5 صبحه پیام نوشتم. کلینیک ساعت چند باز میشه؟

سلام اصلا نگران نباشید ساعت 9 مطب تشریف بیارید بچه تون کاملا خوب میشه. سنگ های قسمت مجاری نیم دایره گوشش تکون خوردن. ویتامین د3 دوز 300 هزار بزنید حتما بعد مطب تشریف بیارید


واقعا. ممنونم بخاطر این همه مطل مفید و روان

با تشکر از کامنت زیباتون. امیدواریم مفید باشه برای تمام هموطنان عزیزمون بخصوص اونهایی که مشکل سرگیجه و گیجی دارند


سلام وقت بخیر من حدود پنج سال سرگیجه دارم
هر کاری بگین کردم
ام ار ای مغز. اکو. نوار. قلب. سنو.. همه و همه چیز انجام دادم ولی همه میگن سالم هستی... حالا میخوام بدونم سرگیجه ام از چی خیلی زجر میکشم و ناامید هستم زندگی برام معنایی نداره... فشار خونم خوبه.. قند ندارم.. چربی خونم ندارم..

باسلام. حتما توصیه می کنم استاد آقای دکتر مرادی شما رو ویزیت کنند. چون یه دستگاه جدید برای درمان مشکلات سرگیجه مزمن آوردیم. حتما تمام تست هاتون همراهتون باشه


سلام وقت بخیر
یکسال که سرگیجه وسردرد شدید دارم به طوری که توراه رفتن بیشتر مواقع تعادلم بهم میخوره واصلا نمیتونم ورزش کنم و گوشه نشینم کرده وتاالان فقط ۵ تا دکتر رفتم اما نتونستم برام کاری کنم اما
پیش دونفرشون رفتم گفتن کریستال گوشت جابه جا شده

با سلام. علیرضا اگر سنگ های گوشتون تکون خورده باشه مطمئن باشید آقای دکتر مرادی تو 48ساعت کاملا شمارو درمان می کنن. بحث دوم اینه اگر فشار گوشتون یا عصب تون تغییر کرده باشه با دستگاه درمانی جدیدمون مشکلتون کاملا تو 3 هفته درمان میشه. حتما از مطب برای شخص خود آقای دکتر مرادی وقت بگیرید بدون شک خوب میشید


سلام من 62سالمه یه سالی میشه که سر گیجه دارم پیش دو مغزواعصاب رفتم فایده ای نداشته وبیقرارم نمی دونم چیکار کنم تازه قرص هم مصرف میکنم وقتی استرس میگیرم سرگیجه ام شروع میشه

با سلام. مهرداد جان به مشکل شما ناهمزمانی عصب تعادلی میگن. تو این حالت وقتی فرد بهش استرس وارد میشه یا عصبانی میشه و حتی اگر زیاد گشنه یا تشنه بشه. عصب شنوایی و تعادلی گوشش با منطقه تالاموس مغز ارتباط کاذب برقرار می کنه و علائم گیچی و منگی و سیاه شدن چشم ها و حتی سبک شدن سر و تاری دید ایجاد می کنه. درمانشم با نورومدولاسیون عصب تعادلی گوش داخلی است و تمرینات ریحبیلیشن


سلام، وقت بخیر، من حدود چهار هفته پیش سرم ضربه ، خورد، سی تی اسکن و نوار مغز دادم گفتن اوکی هست، ولی خب سرگیجه و گه گاهی هم احساس تهوع دارم ، سرگیجه ام از نوع سنگینی سر، گاهی حس میکنم شناورم، یا زمین زیر پام میلرزه، توی گوشم سمت راستم ا
احساس پری و تکون خوردن مایع دارم،گاهی هم کمی درد داره، ، توی بینی و پیشانی هم احساس فشار دارم که نمیدونم به علت سینوزیتم هست یا استرس ، در حال حاضر اکتوسرک استفاده میکنم گاهی خوبه ، گاهی هم نه، خیلی اذیت شدم من چند سال پیش خیلی سر سرگیجه اذیت شدم اون موقع هم همین گوش راستم اذیتم میکرد ؟لطفا کمکم کنید باید چی کار کنم

با سلام. داروی اکتوسرک اصلا درمان نمیکنه. حتما باید سنگ های گوشتون و جا بندازیم بره تو کیسه خودش. بهش مانور درمان سرگیجه میگن. معمولا بین 24 تا 48 ساعت بعد کاملا خوب میشید. فقط قبل از ویزیت باید دارو ویتامین د3 تزریقی دوز 300 هزار و باید تزریق کنید . گردنی مخصوص افرادی که دیسک گردن دارند از نوع نرم و سایز متوسط به همراه داشته باشید.


سلام آقای دکتر مرادی. من بعد از یک ضربه به پشت سرم تو باشگاه کاراته دچار مشکل شدم و من حدودا یک ماهی میشه وقتی عطسه یا سرفه میزنم سرم گیج یمره و همه جا میچرخه بعد از حدود 5 دقیقه کاملاخوب میشم. الان جرات نمی کنم جلو آفتاب برم که نکنه عطسه بزنم. رفتم پیش چندتا متخصص گوش و مغزگفتن علتشو نمی دونیم و باید باهاش کنار بیایی. شما تجربه ایی داشتید؟

سلام بدون شک تنها یک علت میتونه مشکل شمارو توضیح بده. با اقای دکتر مرادی درباره شما حرف زدم و ایشون گفتن 100 درصد میدونه مشکل شما چیه و درمان میشید. ایشون گفتن دیواره گوش داخلی تون دچار ترک شده و قتی فشار گوش میانی کم و زیاد بشه به مایعات مجاورگوش داخلی فشار میاد و باعث میشه سلول های مجاری نیم دایره که بخش تعادل گوش را تشکیل می دهند به صورت کاذب تحریک بشن و حس سرگیجه ایجاد میشه. درمانش با دارو هست و در معدود مواردی با جراحی


سلام وقت بخیر . بعداز ده سال که پدر بنده بخاطر ضربه سر دچار سرگیچه شد و زمین گیر شد و ده ها دکتر رفتیم و همه گفتن مخچه له شده و باید تا اخر عمر حالت دراز ک بمونه مطلب این سایتو خوندم و در تاریخ بهمن 1401 پدرو اوردم خدمت آقای دکتر مرادی . گفتیم اینم مثل بقیه. ایشون گفتن 48 ساعت تهران بمونید و وارد ماشین نشه پدر. دقیقا روز بعدش بابام از خواب که بیدار شدگفت سرم دیگه اونجوری نیست و خودش بلند شد. من و مادرم جیغ کشیدیم و زنگ زدیم مطب. هیج وقت اون روزو یادم نمیره. بابام برای عروسیم رو ویلچر بود اما حالا تو مراسم نامزدی خواهرم سرپا بود و دات مثل بقیه راه می رفت. پیش تک تک دکترهای مغز و اعصاب و فیزیوتراپی و گوش و همه شون تک تک رفتم بهشون گفتم بابامو که می گفتید تا آخر عمر راه نمیره الان داره راه میره. فقط بخاطر اینکه اگر کسی مثل ما بود بفرستن خدمت آقای دکتر مرادی که اون هام مثل پدرم 10 سال زمین گیر و افسرده نشن. مشکل بابا در عصب قسمت تعادلی و بالانسی خود گوش داخلی بود . دقیقا کنارحلزونه. رگ خونرسانی عصب گوش بهش فشار اومده بود و چون خونرسانیش هی قطع و وصل میشد گوشاش نمی تونست تعادلشو با مخچه و مغز هماهنگ کنه. من و خانوادم تا آخر عمر قدردان این استاد عزیز هستیم. ایشون به تعریف من نیاز ندارن ولی ادب حکم میکرد بیام تشکر کنم. هر چند روز این قسمت های سرگیجه سایتو میخونم اگر کسی مشکلی داشت که ادامه دار شده و سرگیجه شون درمان نمیشه شماره شونو بذارن من حتما باهاشون تماس می گیرم که راهنمایشون کن

خدارو هزار بار شکر که سلامتی و دوباره حس کردن. ممنونیم از این مطل زیباتون حتما برای آقای دکتر مرادی میفرستم بدون شک ایشونم خیلی خوشحال میشن


سلام وقت بخیر خسته نباشید
من حدود دوماه هست که مدام سرگیجه دارم با حالت تهوع و ضربان قلب بالا و تنگی نفس این تنگی نفس و ضربان قلب بالا حمله ای هست ولی سرگیجه و سبکی سر و درد شقیقه ها و سنگینی پشت چشم ها مدام و همیشگی
چند هفته بستری بودم وآزمایش هایی مثل سی تی اسکن و ام ار ای و آزمایش خون انجام دادم و تست وی ان جی هم انجام دادم که جواباشون سالم و مشکلی نداشت
پیش دکتر اعصاب و روان هم رفتم و برام اولانزاپین و قرص های اظطراب نوشتن اما سرگیجه های من قطع نشدن من خیلی نگرانم ممکنه این سرگیجه ها هیچوقت خوب نشن یاچیکار باید بکم همه کاری کردم نشد

وقتی سرگیجه بیشتر از یک هفته ادامه دار بشه یعنی امکان داره یا سنگ های گوش جابجا شده باشه یا فشار گوش داخلی بالا رفته باشه بیاد دوتا تست که حالت حرکتی داره ازتون بگیریم. خیالتون راحت باشه در هر دو حالت نهایتا مشکل سرگیجه شما بعد از 3 الی 4 روز قطع میشه. برای ویزیت از مطب وقت بگیرید حتما بگید پزشک تون آقای دکتر مرادی باشن


تشکر بابت مطالب مفیدتون. من هفته پیش مقاله رو خوندم توخونه برادرم کمک کرد که انجامش بدم ولی خیلی بدتر شدم. دیدم کار ما نیست و واقعا تخصص میخواد. پریروز رفتم مطب نجوا آقای دکتر مرادی برام مانوور انجام دادن و گردنمو بستن.گفتن 24 ساعت تا 48 ساعت دیگه خوب میشید. دقیقا دیروز از خواب از پا شدم دیدم کاملا سرم سبکه شده و اصلا حس چرخش ندارم. اومدم تو این صفجه که ازتون تشکر کنم و افرادی که مشکل منو دارن زودتر برن پیش ایشون که اینقدر عذب نکشن


تشکر بابت مطالب مفیدتون. من هفته قبل تو اشپزخانه سرم خورد به کابینت و کلی خون اومد. یه ساعت بعدش رفتم تو تخت بخوابم که دیگه هیچی متوجه نشدم و داشتم میمردم. همه جا میپرخید .منو با آمبولانس بردن بیمارستان عرفان. اونجاگفتن احتمالا خونریزی مغزی کردی ولی بعد تست گفتن هیچی نیست . اونجا متخصص مغز و اعصاب گفت مایع گوشت به خاطر ضربه جابجا شده و کلینیک نجوا رو معرفی کردن..من رو سرم بخیه است تو نوشته هاتون دیدم سر بیمار و تو حالت های مختلف می چرخونید. ایا برای سر من میشه این کارو انجام بدید> بخیه هام باز نمیشه؟

سلام انشالا زود زود خوب میشید. مشکلی نیست آقای دکتر مرادی یا بقیه متخصص هامون یجوری سرتونو نگه میدارن که به بخیه هاتون فشار نیاد. حتما قبل اومدن آمپول ویتامین D3 دوز 300 هزار بزنید و از خونه شال دراز یا گردنی سایز متوسط نرم که مخصوص دیسک گردنه از داروخانه تهیه کنید. بعد مانور درمانی بین 24 تا 48 ساعت کاملا خوب می شید


سلام آیا سرگیجه ایی که بخاطر تومور عصب داخل مغزه قابل درمان هست؟

بله یه کم دستگاه فیزیوتراپی عصب شنوایی و تعادلی. با مطب هماهنگ کنید


سلام. مادر من سنشون بالاس ودچار پوگی شدید استخوان شدن. به همین علت هر ماه سرگیجه می گیرن علتش چی می تونه باشه. ایا درمانی داره؟ ممنون میشم راهنمایی کنید. محمدی هستم از شهر کرد

سلام ممنون وقتی کاشت یک طرفه انجام میشه برای طرف مقابل سمعک تجویز میشه تا هم سبب درک بهتر کودک بشه و هم سمت مقابل عصب و سلول خای مویی از بین نروند


سلام . من موقعی که میخوام ازتخت پاشم سرگیجه منو میکوبه به زمین
این چیه علتش؟

ممنون از نظر شما!


سلام.. حدودا دو سه هفته س موقع رانندگی بخصوص پشت چراغ قرمز وقتی ماشین ها حرکت می کنن انگار با سرعت زیادی یکی منو میکشه سمت عقب. ایا خطرناکه این چیکار کنم باید؟

سلام خطرناک نیست. به خاطر یک نوع ضعف عصبی د رمخچه است که اطلاعات تعادلی گوش و چشم و سیستم حرکتی لگن باهم همیخوانی ندارن. با انجام تمرینات توانبخشی به مدت 3 تا 6 هفته کاملا درمان میشید. باید خود آقای دکتر شمارو ویزیت کنن


ممنونم از مطالب خوبتون. خواهر من بخاطر برخورد گلدان با سرش از حدود 4 ماه پیش سرگیجه داره و نمی تونه اصلا رانندگی کنه و تصاویر حالت لرزشی دارن. آیا برای این بیماری درمانی نیست؟

سلام اصلا نگران نباشید مشکل خواهر شما نوعی خاصی است و از 10000 نفر تنها 1 نفر به آن مبتلا میشه. قابل درمان است. معمولا با روش های درمانی که در کلینیک انجام میشه بین 60 تا 100 درصد مشکلشون درمان میشه


سلام. اگر سرگیجه بخاطر تومور مغزی باشه اونم درمان داره؟

سلام بله فقط تو مورد شما باید تحریک الکتریکی و تمرینات تعادلی توانبخشی هم باید انجام بشه


ممنون مطلب خوبی بود. خدمتتون میرسم

خوشحالیم که مفید بوده براتون


سلام من هفته پیش داشتم تو باشگاه ورزش میکردم سرم خورد به میله بدنسازی، شبش یدفعه سرگیجه شدید گرفتم تا الان. هرچی میخورم بالا میارم چکار کنم؟

شما دچار سرگیجه وضعیتی خوش خیم شدید بدون شک یا ویتامین د خون شما پایینه یا میزان کلسیم خونتون کمه. یدونه از محافظ های طبی گردن نرم بخرید تشریف بیارید مطب . آقای دکتر مرادی تو نیم ساعت کاملا درمانتون می کنن و سنگ های گوشتونو جا میندازن


سلام. برای درمان این نوع سرگیجه چه باید کرد؟ و اینکه آیا ورزش کردن ضرر داره؟ من این حالت رو دارم و از اینکه نمیتونم ورزش کنم خیلی ناراحتم.چون با ورزش بدتر میشم

اول حتما باید آقای دکتر مرادی سرگیجه تونو درمان کنن. که معمولا بین 3 تا 5 روز زمان میبره. بعد درمان باید ورزش کنید


مرسی از مطالب خود بسیار کامل و شفاف

با تشکر از لطف شما


خوب بود من سرگیجادارم

آقای دکتر درمانتون می کنن خیالتون راحت


سلام مادر بنده 3 سال است که آرتروز گردن دارد و چند وقتی است که سرگیجه شدید دارد . در ضمن قرص بتاهیستین 8 روزی 2 بار مصرف می کند آیا فایده ای دارد یا نه ممنونم ؟

سلام اصلا
سرگیجه تون براحتی قابل درمانه. برای ویزیت پیش دکتر مرادی وقت بگیرید


درمان سریجه ناشی از سکته گوش چیست؟ایا سکته گوش درمان قطعی دارد؟

بله بدون شک. دستگاه های درمانی شو داریم. با منشی های کلینیک هماهنگ کنید


من بعدکرونا یک موقعها احساس میکنم خودم میچرخم به دورخودم..و وقتی هم میخام بخابم سرگیجه میگیرم...ایاد مانی هست..پزشک بعد ازمایشات گفت ضعف دهلیز دوطرفه دارم..میشه کمکم کنین...درمان وچن ماه طول میکشه؟

سرگیجه شما با کمک دستگاه فیزیوتراپی عصب تعادل در 10 تا 20 جلسه کاملا درمان میشید. نگران نباشید