بيماري سیتومگالوویروس چيست؟ - سیتومگالوویروس در بارداری -کلینیک نجوا

بيماري سیتومگالوویروس چيست؟

 در مقالات

بيماري سیتومگالوویروس چيست؟

سیتو مگالوویروس یک نوع ویروس از خانواده ویروس هرپس است که میتواند افراد را در تمام سنین آلوده کند. ولی آلودگی به این ویروس اغلب در کودکی و نوجوانی ایجاد میشود

این عفونت اغلب بدون علامت است ولی در جنین و افراد مبتلا به نقص ایمنی مشکلات قابل توجهی را ایجاد میکند و از طرق گوناگون به فرد منتقل میشود

راههای انتقال بيماري سیتومگالوویروس چيست؟

  • انتقال از طریق تماس فردی: در طول تماسهای فردی از شخصی به شخص دیگر منتقل میشود.ویروس در بزاق، ادرار، خون، مدفوع، اشک چشم، شیر مادر و ترشحات دهانه رحم فرد آلوده وجود دارد و افراد مستعد از طریق بوسیدن، ارتباط زناشویی، استفاده از ظروف آلوده به ویروس، آلوده می‌شوند.
  • از طریق انتقال خون یا پیوند عضو: می‌تواند از طریق اهداکننده آلوده به گیرندگان عضو، بافت، مغز استخوان یا خون منتقل شود
  • انتقال از طریق مادر به نوزاد:اغلب هنگام عبور از کانال زایمان یا در طی دوران شیردهی از مادر به نوزاد منتقل می‌شود. به دلیل انتقال ایمنی در طول بارداری از مادر به فرزند، نوزادان مادرانی که قبل از بارداری به ویروس مبتلا شده‌اند بدون علامت و سالم خواهند بود

نوزادانی که حین یا بعد از تولد به ویروس آلوده شوند در معرض خطر عوارض جسمی یا مغزی ناشی از عفونت مادرزادی قرار نمی‌گیرند. البته نوزادان نارس نیاز به توجه و دقت بیشتری دارند.

  • انتقال از طریق مادر به جنین: می‌تواند از مادر به جنین به دلیل عفونت اولیه یا ثانویه مادر منتقل شود. هنگامی که جنین قبل از تولد دچار عفونت میشود تحتعنوان عفونت مادرزادی شناخته میشود.تقریبا در ۹۰ درصد موارد،نوزادان مبتلا به عفونت مادرزادی بدون علامت بدنیا می آیند ولی در ۱۰درصد موارد ،اختلالاتی را نشان میدهند.علاوه بر این سیتومگالوویروس میتواند یکی از علل عفونی سقط جنین نیز باشد.
بيماري سیتومگالوویروس چيست؟

بيماري سیتومگالوویروس چيست؟

علائم بالینی عفونت:

در اطفال و بزرگسالان سالم در ۹۰ درصد موارد عفونت بدم علامت بوده یا دارای نشانگانی نظیر تب گلودرد،خستگی و تورم غدد لنفاوی است.

علائم و نشانه های مادرزادی ویروس:

کوچکی اندازه سر(میکروسفالی)،کاهش رشد درون رحمی،نقاط قرمز رنگ ریز و کوچک روی پوست،بزرگی کبد و طحال،زردی،تغییرات فاکتورهای خونی،مشکلات ریوی،تشنج،شلی یا سفتی عضلات،کاهش بینایی یا شنوایی

برخی نا توانایی های شایع عبارتند از: نابینایی،ناشنوایی،اختلالات رشد و حرکت، تشنج و عقب ماندگی های جسمی و ذهنی.اگرچه برخی از این علائم کاهش می یابد ولی بسیاری از آنها با درجات مختلف برای تمام عمر باقی می ماند

اغلب نوزادان متولد شده با عفونت مادرزادی،نهفته یا بدون علامت دارند و به همین دلیل در بدو تولد تشخیص داده نمی شوند. درحالیکه ۱۰ تا ۱۵ درصد آنان درجاتی از کاهش شنوایی ،اختلالات بینایی و مشکلات رشد و نمو یا آموزشی را در طول زمان نشان می دهند.

برخی معتقدند که عفونت های سیتومگالوویروس مادرزادی بدون علامت گوش داخلی در ابتدای تولد کشف نمی شوند

 

اثرات ويروس سيتومگالوويروس بر شنوايي:

شایع ترین عفونت ناشی از مادرزادی کاهش شنوایی است که اغلب هم به مرور زمان بدتر میشود. بنابراین پیگیری سالیانه شنوایی سنجی ضروری است تا به تشخیص به موقع و اقدام مناسب جهت درمان و رفع مشکلات شنوایی کودک ،بتوان از مشکلات بعدی جلوگیری نمود.استفاده از سمعک یا سایر وسایل کمک شنوایی(خارجی یا داخلی)ممکن است برای موارد شدید کاهش شنوایی در کودکان ضروری باشد.

کم شنوایی با شدت متفاوت از ملایم تا عمیق و ممکن است یکطرفه یا دوطرفه و پیشرونده ایجاد کند‌

پیگیری های لازم بعد از تشخیص عفونت مادرزادی ویروس چیست؟

پس از تولد نوزاد باید همانند سایر نوزادان برای ویزیت ها ی مرتب تحت نظر پزشک متخصص کودکان قرار بگیرد. در هنگام تولد نوزاد از نظر علائم و نشانه های ویروس مورد بررسی قرار میگیرد و آزمایشات لازم درخواست میشود ودر صورت مشاهده هرگونه اختلال،پیگیری های بعدی ضروری خواهد بود.

همچنین به منظور تعیین درگیری مغزی،چشمی یا شنوایی، سی تی اسکن مغز و معاینه چشم پزشک و متخصص گوش و حلق و بینی ضروری است و پس از آن نیز این معاینات باید به طور سالیانه ادامه یابد.بدلیل نیازهای کودک باید ازنظر رشد و نمو کاملا تحت نظر باشد و مثل سایر کودکان واکسیناسیون معمول را نیز انجام دهد.

دکتر وحید مرادی رتبه یک دکترای شنوایی سنجی و تجویز سمعک نجوا

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

تماس با نجوانیر کشیدن گوشویروس هرپس سیمپلکس چيست؟