11 دارویی که باعث ایجاد وزوز گوش میشوند - درمان وزوز گوش کلینیک نجوا

۱۱ دارویی که باعث ایجاد وزوز گوش میشوند.

 در مقالات, وزوز

داروهایی که باعث وزوز گوشتان می شوند.

اگر به دنبال منشا وزوز گوشتان می گردید پس بهتراست این مقاله را با دقت مطالع کنید .در این مقاله به علل و داروهایی که باعث ایجاد وزوز می شوند می پردازیم.

 وزوز يك صدا با منشا داخلي است كه از درون گوش يا سر شنيده مي شود درحالي كه اين صدا منشا خارجي ندارد. وزوز گوش به دو صورت شنيده مي شود:

وزوز سابجکتیو: فقط بيمار صداي آن را مي شنود كه اين وزوز را وزوز ذهني مي نامند زيرا فقط بيمار خودش آن را مي شنود.

وزوز آبجکتیو: علاوه بر بيمار ، ديگران هم صداي آن را مي شنود كه اين وزوز را وزوز عيني مي نامند زيرا فقط بيمار خودش آن را نمي شنود.

داورهای ایجاد کننده وزوز گوش

صداهایی که می شنوید می تواند به پزشک شما در تشخیص علت احتمالی کمک کند:

 • صدای کلیک : انقباضات ماهیچه ای در گوش و گوش شما می تواند باعث صداهای کلیک شدید شود که پشت سر هم می شنوید. آنها ممکن است از چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد.
 • صدای زوزه :این نوسانات صوتی معمولاً عروقی هستند و ممکن است هنگام ورزش یا تغییر موقعیت ها ، مانند زمان خوابیدن یا ایستادن ، متوجه آنها شوید.
 • صدای تپش قلب :مشکلات رگ های خونی مانند فشار خون بالا ، تومور و انسداد کانال گوش یا لوله استاش می تواند صدایی ضربان قلب شما را در گوش شما تقویت کند (وزوز گوش).
 • صدای زنگ کم : شرایطی که می تواند باعث صدای زنگ زدگی کم گوش در یک گوش شود شامل بیماری منییر است. وزوز گوش ممکن است قبل از حمله سرگیجه بسیار بلند شود.
 • صدای زنگ بلند: قرار گرفتن در معرض سر و صدای بسیار زیاد یا ضربه ای به گوش می تواند باعث زنگ زدن یا وزوز گوش زیاد شود که معمولاً بعد از چند ساعت از بین می رود. اما اگر ضعف شنوایی نیز وجود داشته باشد ، وزوز گوش ممکن است دائمی باشد. قرار گرفتن در معرض سر و صدای طولانی مدت ، کاهش شنوایی مربوط به سن یا داروها می توانند باعث زنگ زدن مداوم و پر فشار در هر دو گوش شوند. تومور عصب شنوایی می تواند باعث زنگ زدن مداوم و پر فشار در یک گوش شود.
 • صداهای دیگر: استحکام استخوان های گوش داخلی (اتواسکلروز) می تواند باعث وزوز گوش کوچک شود که ممکن است مداوم باشد یا ممکن است موقت باشد. جسم ، اجسام خارجی یا موهای موجود در مجرای گوش می توانند باعث ایجاد انواع مختلفی از صداها می شوند.

چه داروهایی وزوز باعث وزوز گوش می شوند

علل وزوز:

 • بيماري هاي گوش مثل عفونت گوش، جرم زياد گوش، تومور گوش مياني، تومور عصب گوش،منییر،اختلال شیپور استاش،بیماری اتواسکلروزیس
 • كم شنوايي
 • در معرض صدای بلند بودن
 • مشکلات گردنی یا فکی
 • تومورهاي مغزي
 • فشار خون
 • چربي خون بالا
 • بيماري هاي قلبي
 • بیماری کلیوی
 • ضربه به سر یا گردن
 • مصرف دارو

۱۱ دارویی باعث وزوز گوش می شوند شامل موارد زیر هستند:

11 دارویی که باعث وزوز گوش می شوند

۱- جنتامایسین و توبرامایسین

جنتامایسین و توبرامایسین آنتی بیوتیکی هستند که برای درمان عفونت های شدید باکتریایی مورد استفاده قرار می گیرند و از علل شناخته شده کاهش شنوایی ، وزوز گوش و سرگیجه هستند.

 

۲- آسپرین و NSAIDs

آسپرین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ناپروکسن و ایبوبروفن باعث وزوز در گوش ها می شوند. اگرچه وزوز گوش فقط در مصرف دوزهای بالای این داروها اتفاق می افتد.

 

۳- دیورتیک های حلقه ای

دیورتیک های حلقه ای مانند furosemide و bumetanide  معمولاً برای تورم در پاها و نارسایی قلبی و کاهش فشار خون تجویز می شوند. و باعث وزوز گوش می شوند.

 

۴- داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای

از داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای مانند آمیتریپتیلین و نورتریپتیلین برای درمان افسردگی و درد مزمن و جلوگیری از میگرن استفاده می شوند و همچنین ممکن است باعث وزوز در گوش شوند.

 

۵- آزیترومایسین و کلاریترومایسین

آزیترومایسین و کلاریترومایسین آنتی بیوتیک هایی هستند که برای عفونت های باکتریایی مانند ذات الریه ، سینوزیت و برونشیت تجویز می شوند. و در مصرف هر دو وزوز گوش گزارش شده است.

 

۶- مهار کننده های ACE

مهارکننده های ACE داروهایی هستند که برای کاهش فشار خون استفاده می شوند و ممکن است باعث وزوز در گوش شوند. این داروها به طور معمول به “ایل” ختم می شوند. نمونه های رایج لیزینوپریل ، آنالاپریل و رامیپریل هستند.

 

۷- آملودیپین (نورواسک) و نیکاردیپین (کاردن)

آملودیپین (نورواسک) و نیکاردیپین مسدود کننده کانال کلسیم هستند. آملودیپین معمولاً برای فشار خون بالا تجویز می شود و وزوز گوش در موارد مصرف آن گزارش شده است.

 

۸- آلپرازولام ، دیازپام و لورازپام (آتیوان)

آلپرازوم ، دیازپام و لورازپام از انواع بنزودیازپین ها هستند که برای درمان اضطراب استفاده می شوند و ممکن است باعث وزوز گوش شوند.

 

 

۹- ایزوترتینوئین

ایزوترتینوئین قرصی است که برای آکنه شدید استفاده می شود و استفاده از آن ممکن است منجر به وزوز گوش شود.

 

۱۰- سیپروفلوکساسین

گزارش شده است که فلوئوروکینولون سیپروفلوکساسین آنتی بیوتیک (Cipro) باعث ایجاد وزوز گوش می شود. Cipro برای عفونت های باکتریایی مانند عفونت ادراری ، سینوزیت حاد و ذات الریه تجویز می شود. با این حال گزارش ها در مورد آنتی بیوتیک مشابه لووفلوکساسین (لوواکین) متفاوت است و این انی بیوتیک باعث وزوز نمی شود.

 

۱۱- آتورواستاتین (لیپیتور)

آتورواستاتین (لیپیتور) ، دارویی است که برای کاهش کلسترول خون استفاده می شود و باعث ایجاد وزوز گوش می شود.

روش های تشخیص وزوز:

 • آزمایشات شنوایی
 • متخصص ممکن است از شما بخواهد تا چشم های خو د را ببندید ،فک خود را ببندید یا گردن ،پاها و بازو های خود را حرکت دهید.
 • MRI و CT SCAN

شما برای تشخیص علت وزوز تان باید به متخصص مراجعه کنید.

در کلینیک شنوایی و سمعک نجوا تمام خدمات مربوط به تشخیص و توانبخشی وزوز انجام می شود.

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

تماس با نجواتست مغزی شنوایی با سمعک در کودکانبتهون