لب خوانی در افراد ناشنوا - کم شنوایی | کلینیک تست شنوایی نجوا| سمعک نجوا

لب خوانی در افراد ناشنوا

 در مقالات

لب خوانی در افراد ناشنوا

لب خواني در اصل اشاره به نگاه کردن لب گوينده است. لب خواني در اصل در چندين شرايط رخ مي دهد:

  • اگر شما به زبان گوينده مسلط نباشيد. مثلا زماني که شما فارس زبان هستيد و در کلاس هاي انگليسي شرکت مي کنيد. چون شما به زبان گوينده مسلط نيستيد با لب خواني به خود کمک مي کنيد که درک خود را از جملات شخص گوينده افزايش دهيد.
  • در محيط هاي شلوغ و پر سرو صدا: اگر محيطي که در ان در حال حرف زدن هستيد شلوغ باشد. توانايي درک گفتار کاهش مي يابد که لب خواني اين توانايي را دارد که با استفاده از سرنخ هاي بينايي درگ گفتار کلامي را تقويت کند.
  • زماني که فرد شنونده کم شنوايي داشته باشد: اگر شنوايي شما ضعيف باشد، اطلاعات شنوايي به طور ناقص انتقال داده مي شود و به طور اتومات مغز با استفاده از لب خواني شروع به گرفتن اطلاعات بيشتر مي کند. به طور مثال اگر شما بگويد شير و سير. مغز با استفاده از لب خواني حرف /س/ را از /ش/  تمايز مي دهد.

 

حال اگر مورد ۳ يعني کم شنوايي در شما يا اطرافيان شما وجود دارد لازم است حتما توسط متخصص شنوايي ارزيابي شنوايي شويد. در ارزيابي شنوايي (شنوايي سنجي) ميزان کم شنوايي و نوع کم شنوايي شما به طور دقيق ارزيابي مي شود و سپس اگر گم شنوايي تاييد شود سمعک مناسب تجويز مي شود.

سمعک سبب مي شود صداهايي که در شنيدن آنها مشکل داريد را خوب بشنويد که علاوه بر بهبود درک شنوايي شما سبب مي شود که ديگر با لب خواني و کمک گرفتن از چشم هايتان صدارا تمايز ندهيد. همچنين سمعک سبب مي شود که ميزان کم شنوايي شما ثابت بماند و بيشتر نشود.

لب خوانی در افراد ناشنوا

اگر در شنيدن صدا مشکل داريد سريعا با ما تماس حاصل فرماييد:

۰۲۱۸۸۳۴۳۵۸۴

 

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

تماس با نجوابهترين کلينيک درمان وزوز گوش در تهرانمشکل شنوایی و توجه به موقع