سمعک کودکان | تست کم شنوایی کودکان|تجویز سمعک کودکان|سمعک نجوا

سمعک کودکان

 در انواع سمعک, مقالات مخصوص بیمار

سمعک کودکان

سمعک کودکان چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

در کودکان با مشکلات شنوایی چون دوره زبان آموزی کامل نشده است و تعداد واژگان  آنها بسیار پایین است لازم است سمعک آنها چندین ویژگی منحصر به فرد داشته باشد:

 

۱: در کودکان لازم است سیگنال با وضوح بالایی دریافت شود.

از اینرو لازم است سمعک کودکان برنامه تقویت گفتار و کاهش نویز داشته باشد.

 

۲: در کودکان با افت شنوایی بالا چون سمعک قدرت بالایی دارد.

امکان وقوع سوت سمعک (فیدبک) بالا است ازاینرو لازم است مدار فیدبک کنسلیشن (حذف فیدبک) داشته باشد.

 

۳: در کودکان چون پیش زمینه ذهنی درباره صدای گفتاری ندارند و نمی توانند براحتی صدای ضعیف و صداهای متاثر شده از نویز را درک کنند لازم است سیستم وایرلس داشته باشند.

در سمعک های وایرلس دار براحتی کودک می تواند صدای معلم را بشنود.

سرو صداهای محیطی و حتی فاصله نمی تواند بلندی و وضوح را متاثر نماید.

 

۴: گاهی در کودکان در فرکانس های بالا افت بسیار شدیدی دیده می شود که حتی با سمعک کودک صداهای قرار گرفته در ان محدوده فرکانسی را نمی شنود.

ازاینرو لازم است برنامه هایی در سمعک وجود داشته باشد که بتواند قابلیت شنیدن این صداها را فراهم کند. اسم این برنامه frequency lowering است.

 

۵: در کودکان چون نمی توانند صدا را کم و زیاد کنند و برنامه سمعک را تغییر دهند

لازم است سمعک ریموت کنترل داشته باشد که والدین بتوانند در مواقع ضروری صدا را با ریموت کنترل تنظیم کنند.

 

سمعک

اگر کودک شما با افت شنوایی تشخیص داده شده یا شاید مشکلی را تجربه کرده باشد، مهم است که مداخله را شروع کنید.

زیرا مغز به سرعت در حال تغییر کودک میباشد حتی چند ماه می تواند تاخیر بزرگی باشد بنابراین باید هر چه سریعتر اقدامات لازم انجام شود.

مطالعات نشان می دهد که مداخله زودهنگام می تواند به توسعه زبان کمک کند.

موفقیت تحصیلی و فرصت های زندگی را افزایش دهد.

 

نوزادان و کودکان چون توانایی بیان مشکلات خود را ندارند لازم است سمعکی برای آنها تجویز شود که کاملا هوشمند باشد. همچنین چون کودکان از نظر زبان و گفتار کامل نیستند لازم است سمعکی برای انها تجویز شود که بتواند تمامی اصوات را به طور کامل به مغز آنها تحویل دهد.

سمعک کودکان لازم است حتما تمامی ویژگی های زیر را داشته باشد:

 1. سمعک کودکان باید حتما دیجیتال هوشمند باشد.
 2. سمعک کودکان باید حتما زیر نظر متخصص شنوایی نوزادان و کودکان تجویز شود
 3. سمعک کودکان باید سیستم وایرلس داشته باشد
 4. سمعک کودکان باید حتما برنامه های اتومات داشته باشد
 5. سمعک کودکان باید برنامه انتقال فرکانسی داشته باشد
 6. سمعک کودکان باید قابلیت فیدبک گبری بالایی داشته باشد.

 

هميشه والدين کودکان از ما سوال مي کنند مگر شنوايي کودکان با انسان هاي بزرگتر فرق دارد؟

جواب بنده به اين والدين بله است

زيرا نوزادان و کودکان توانایی بیان مشکلات خود را ندارند ازاينرو لازم است سمعکی برای آنها تجویز شود که کاملا هوشمند باشد. همچنین چون کودکان از نظر زبان و گفتار کامل نیستند لازم است سمعکی برای انها تجویز شود که بتواند تمامی اصوات را به طور کامل به مغز آنها تحویل دهد. همچنين شنوايي نوزادان و کودکان در سال هاي اوليه تولد نوساني است به همين علت لازم است سمعکي براي آنها تجويز شود که برنامه هاي مختلف داشته باشد

 

 • آيا شنوايي کودکان کم شنوا نياز به چکاپ دارد؟

بله

سمعک کودکان باید هر ۳ ماه یکبار توسط متخصص شنوایی چک شود. همچنین تمامی تست های شنوایی کودکان باید هر ۳ ماه یکبار تکرار شود زیرا امکان دارد شنوایی کودک نوسان داشته باشد

 

 • آيا کودکان کم شنوا با سمعک مي توانند خوب حرف بزنند؟

بله

اگر براي کودکان در سن ۴ الي ۵ ماهگي سمعک تجويز شود و بلافاصله کلاس هاي گفتار درماني آنها شروع شود حرف زدن آنها شبيه کودکان نرمال مي شود. ولي اگر کودک دير از سمعک استفاده کند به همان مقدار حرف زدنش ديرتر شروع مي شود. مثلا اگر کودکي در ۲ سالگي سمعک استفاده کند در حدود ۳ الي ۴ سالگي شبيه کودکان هم سن و سال خود حرف خواهد زد.

 

 • آيا مارک سمعک براي کودکان اهميت دارد؟

بله

سمعک کودکان لازم است بر برندهای معتبر سمعک تهیه شود زیرا سمعک های درجه ۱ هم کیفیت صداي بهتری دارند و هم می توانند صداها را بهتر تمایز دهند که این توانایی سبب می شود کودک سریعتر گفتارش تشکیل شود و تولید گفتارش زلال تر و صاف تر خواهد بود.

 

 • آيا در تهران کلينيک شنوايي و سمعک مخصوص نوزادان و کودکان داريم؟

بله

در کلینیک شنوایی و سمعک نجوا سالانه بیش از ۴۰۰۰ کودک ارزیابی می شود و خوشبختانه با کمک تمامی فوق تخصص های پزشکی بهترین و کامل ترین خدمات را به نوزادان و کودکان گرامی ارائه می کنیم. همچنین بیش از ۴۵۰۰ کودک که از سمعک استفاده می کنند زیر نظر کلینیک نجوا مشغول به استفاده از سمعک و کلاسهای توانبخشی هستند.

سمعک کودکان باید هر ۳ ماه یکبار توسط متخصص شنوایی چک شود. همچنین تمامی تست های شنوایی کودکان باید هر ۳ ماه یکبار تکرار شود زیرا امکان دارد شنوایی کودک نوسان داشته باشد.

والدین گرامی حتما باید توجه داشته باشند که انجام تست شنوایی با سمعک برای کودک در سال ۲ الی ۳ بار باید انجام شود. به وسیله تست شنوایی با سمعک از میزان دقیق شنیدن کودک با سمعک اطلاعات کاملی بدست می اید و طبق این نتایج می توانیم سمعک کودک را به طور دقیق تری تنظیم کنیم.

سمعک کودکان لازم است بر برندهای معتبر سمعک تهیه شود زیرا سمعک های درجه ۱ هم کیفیت ثدا بهتری دارند و هم می توانند صداها را بهتر تمایز دهند که این توانایی سبب می شود کودک سریعتر گفتارش تشکیل شود و تولید گفتارش زلال تر و صاف تر خواهد بود.

در کلینیک شنوایی و سمعک نجوا سالانه بیش از ۴۰۰۰ کودک ارزیابی می شود و خوشبختانه با کمک تمامی فوق تخصص های پزشکی بهترین و کامل ترین خدمات را به نوزادان و کودکان گرامی ارائه می کنیم. همچنین بیش از ۴۵۰۰ کودک که از سمعک استفاده می کنند زیر نظر کلینیک نجوا مشغول به استفاده از سمعک و کلاسهای توانبخشی هستند.

 

منابع:

 1. http://www.starkey.com/hearing-aids-for-children
 2. https://www.phonak.com/us/en/hearing-aids/hearing-aids-for-children.html
 3. http://www.healthyhearing.com/help/hearing-aids/children.
پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

تماس با نجواسمعک جدید ریسوندنقش والدین در رشد گفتار و زبان کودک کم شنوا