مقاله شماره 6: مهار وزوز گوش با سمعک: مروری بر برندها و کارآمدی آنها در مهار وزوز

امروزه برندهای سمعک تمرکز ویژه ایی بر ساخت و طراحی سمعک های اختصاصی برای مهار وزوز می باشند. در شکل زیر نمونه ایی از این برندها آورده شده است(1).

Untitled

(signia همان زیمنس می باشد).

 

مکانیزم سمعک های دارای برنامه وزوز به دو صورت می باشد:

 • استفاده از موسیقی یا تن های آرامش بخش مثل صدای امواج دریا
 • استفاد از تن مدیوله شده (Modulation Tone)

در سمعک های که موسیقی یا امواج دریا استفاده می کنند باعث می شود که ذهن بیمار از وزوز دور شود و به خاطر جذابیت نوع صدا نوعی ریلکسیشن (Relaxation) ذهنی رخ می دهد که ماحصل آن ایجاد حس آرامش و کاهش و حتی حذف شدت وزوز می باشد.

در سمعک هایی که از تن مدیوله استفاده می کنند از تن مدیوله low و high استفاده می کنند که به علت ذات این تن مناطق بسیار زیادی را از مغز درگیر می کند و این تحریک پذیری بالا در نهایت سبب مهار وزوز می شود. طبق گزارشات کمپانی های مختلف معمولا میزان کار آمدی این دو برنامه در یک حد می باشد و تنها اندکی تن مدیوله کارآمدی بهتری داشته است. در یک مطالعه میزان کارآمدی سمعک در مهار وزوز 65% اعلام شده است(2).

Untitledالبته میزان موفقیت در مهار وزوز بستگی به چند فاکتور دارد:

 • فرکانس وزوز
 • بلندی وزوز
 • حداقل سطح پوشش (MML) و وقفه پایدار
 • عامل ایجاد وزوز
 • میزان تاثیر گذاری وزوز در سایر جنبه های زندگی
 • همکاری فرد

و غیره.

Roland Schaette بیان کردند در بیماران وزوز که فرکانس وزوزشان در مناطق فرکانسی بم است میزان مهار وزوز بالاتر است نسبت به کسانی که منطقه فرکانس وزوزشان در فرکانس 4 تا 8 کیلو هرتز بوده است. علت آن هم محدودیت فرکانس وزوز است چون رسیور سمعک ها در بهترین حالت تا منطقه 5 کیلوهرتز را پوشش می دهد، ازاینرو مناطق فرکانس بالا بهره مطلوبی را دریافت نمی کنند و وزوزشان تغییری نمی کند.

فاکتور بلندی، حداقل سطح پوشش و وقفه پایدار: هرچه میزان بلندی وزوز بیشتر باشد مهار کردن آن دشوار می شود ولی خوشبختانه تعداد بسیار زیادی از بیماران بندی وزوزشان در حد 3-2 دسی بل می باشد. حداقل سطح پوشش هم از فاکتورهای بسیار تاثیر گذار در مهار وزوز است، اگر حداقل سطح پوشش وزوز پایین باشد راحتتر توسط سمعک مهار می شود. معمولا وزوز های حاصله از کم شنوایی مادرزادی و آسیب صوتی MML شان پایین و وزوز حاصله از سکته و پیرگوشی MML شان بالا است. ازاینرو انتظار می رود وزوز های حاصله از آسیب صوتی بهتر با سمعک مهار شوند نسبت به وزوزهای حاصل از سکته و سایر اختلالات عروقی(3). در هنگام وقفه پایدار اگر بیمار اذعان کند که شدت وزوزش کمتر شده است یا متوقف شده است پیش آگاهی بسیار خوبی از کارایی سمعک می باشد.

میزان تاثیر گذاری وزوز در سایر جنبه های زندگی نیز یک فاکتور بسیار مهم می باشد. در بیمارانی که وزوز تنها خواب آنها را تحت تاثر قرار داده است میزان مهار وزوز موفقیت بالاتری دارد نسبت به بیمارانی که وزوز علاوه بر خواب، تمرکز و توجه، کار، ورزش و سایر جنبه های زندگیشان را تحت تاثیر قرار داده است.

همکاران گرامی توجه داشته باشند سمعک به تنهایی نمی تواند مشکل تمامی بیماران وزوز را حل کند. ازاینرو توصیه می‌شود تمریناتTRT ، تمرینات رفتاری شناختی(CBT)  را برای بیماران خود در نظر داشته باشند(4).

منابع:

 1. http://www.hearingreview.com/2016/05/tinnitus-toolbox-guide-support-full-patient-journey/
 2. http://www.tinnitus.org.uk/hearing-aids-and-tinnitus-looking-at-the-evidence
 3. Zagólski, Olaf, and Paweł Stręk. “Tinnitus pitch and minimum masking levels in different etiologies.”International journal of audiology 7 (2014): 482-489.
 4. Jastreboff, Pawel J., and Margaret M. Jastreboff. “Tinnitus retraining therapy (TRT) as a method for treatment of tinnitus and hyperacusis patients.”Journal-American Academy Of Audiology3 (2000): 162-177.

 

وحید مرادی، دانشگاه علوم پزشکی تهران

سید یحیی حسینی، دانشگاه علوم پزشکی ایران